Hz. Peygamber'in genç sahâbîlerle olan ilişkisi, onlara çeşitli görevler vermesi ve nasihatleri
The relationship of Hz. Prophet with the young companions, assigning various tasks to them, and his advice to them
- Tez No: 848882
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET SANCAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tez çalışmamızda öncelikle Hz. Peygamber'in iletişime geçtiği, görevler verdiği ve tavsiyelerde bulunduğu genç sahâbîleri tespit ettik. Bu gençleri tespit ederken gençliğin başlangıcı buluğ dönemi, yani 12 yaş ile gençliğin nihai noktası 40 yaşları arasındaki zaman dilimlerini tercih ederek onlar hakkında kaynaklarda geçen bilgileri paylaşmaya çalıştık. Bu genç sahâbîlerin konumuz ile ilgili rivayetlerini temel hadis kaynakları, siyer ve tabakât kitaplarından istifade ederek hazırladık. Tez çalışmamızı; önsöz, giriş, dört ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşturduk. İlk bölümde sahâbî ve genç kavramlarını açıkladık. Gençliğin hangi yaş aralığını kapsadığını ve bazı meşhur genç sahâbîlerin hayatlarından kısa bilgiler vererek Hz. Peygamber'in vefatında kaç yaşında olduklarını tespit ederek birinci bölümü tamamladık. İkinci bölümde, Hz. Peygamber'in genç sahâbîlerle ilişkisi kapsamında, onlarla olan tüm diyalogları ve onların gıyabında buyurdukları rivayetler aktarılarak, konuları belirlemeye çalışıp bu konuları alt başlıklar halinde sunduk. Konuyla ilgili Allah Teâlâ'nın (c.c.) buyruklarını, Allah Rasûlu'nun bizzat söz ve uygulamalarını kısa ve öz olarak aktardık. Ayrıca O'nun (s.a.v.) gençleri eğitirken uyguladığı metodlar ve takip ettiği usûlleri incelenmeye çalıştık. Böylece Allah Rasûlu'nun ümmete ve tüm insanlığa faydalı nesilleri nasıl yetiştirdiği, gençleri eğitirken hal ve hareketlerinde nasıl bir yol izlediği ve eğitici yönünü ele alarak aktarmaya çalıştık. Konuyla ilgili genç sahâbîlerden örnekler vererek son kısımda kısa bir değerlendirme yaparak ikinci bölümü tamamladık. Üçüncü bölümde, Hz. Peygamber'in gençlere verdiği görevler ve görev verirken dikkat ettiği meseleler, görev verilen gençlerin özellikleri, görevlerin gençlere katkıları ve gençlerin bu konuda İslâm'a hizmetlerini aktarmaya çalıştık. Dördüncü ve son bölümde ise Hz. Peygamber'in gençlere verdiği nasihatlerden bahsederek, bu nasihatler ile ilgili konuları önem sırasına göre ele aldık. Konuyla ilgili hadis rivayetleri ve gençlerin bu konudaki diyaloglarını esas alarak konuyu açıklamaya çalıştık. Ayrıca her bölümün son kısmında gerekli değerlendirmeleri yaptık. Son olarak sonuç bölümü hazırlayarak tez çalışmamızda elde ettiğimiz bilgileri ve ulaştığımız neticeleri özetleyip bazı tavsiyeler ve temmeniler aktararak tez çalışmamızı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we first identified the young companions of Prophet Muhammad who had communicated with him, received tasks and advice from him. While identifying these young companions, we focused on the beginning of youth, the period of adolescence, which ranges from 12 years to the ultimate point of youth, around the age of 40. We attempted to share information about them from sources by utilizing basic hadith collections, biographies, and historical accounts related to our topic. We structured our thesis into introduction, preface, four main sections, and conclusion. In the first section, we explained the concepts of companion and youth. We defined the age range of youth, provided brief information about the lives of some famous young companions, and determined their ages at the time of Prophet Muhammad's passing. The first section concluded by establishing these details. In the second section, within the context of Prophet Muhammad's relationship with young companions, we conveyed all dialogues and narratives he had with them and tried to identify and present these topics in subheadings. We succinctly presented the commands of Allah Almighty, the words and practices of the Prophet, and examined the methods and principles he employed while educating the youth. Thus, we attempted to convey how the Prophet raised beneficial generations for the ummah and all humanity, the approach he followed while educating the youth, and his educational aspect by providing examples from young companions. The second section concluded with a brief evaluation and summary. In the third section, we discussed the tasks Prophet Muhammad assigned to the youth, the considerations he took into account while assigning tasks, the characteristics of the youth given responsibilities, the contributions of these tasks to the youth, and how the youth served Islam in this regard. In the fourth and final section, we talked about the advice Prophet Muhammad gave to the youth. We organized the topics related to these pieces of advice in order of importance, explaining them based on hadith narrations and dialogues of the young companions on the subject. We also provided necessary evaluations at the end of each section. Finally, we concluded our thesis by summarizing the information and results obtained in our study, offering some recommendations, and ending with our conclusions.