Doğal gazın sıvılaştırılması ve depolanmasının optimizasyonu
Optimization of liqufiction and storing process of natural gas
- Tez No: 84891
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YAMANKARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET DOĞAL GAZIN SIKLAŞTIRILMASI ve DEPOLANMASININ OPTİMİZASYONU Dünyamızdaki teknolojik gelişmelerin ve hızla artan nüfusun sonucuna paralel olarak enerji tüketimi de sürekli artmaktadır. Artan enerji tüketimi ülke ekonomilerinin giderlerini oldukça arttırdığı gibi çevre kirliliği problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu açıdan enerjinin hem daha verimli kullanılması hem de çevre açısından negatif etki yaratmayacak çeşitlerinin irdelenmesi gerekmektedir. Kömür ve petrol kullanımının çevreye verdiği zararla ilgili kaygılar, doğal gaz rezervlerinin kavranmasıyla, doğal gaz kullanımım arttıran yeni teknolojilerle azalmıştır. Doğal gaz; verimliliği, boru hatlarıyla veya sıvılaştırılmış halde tankerlerle taşınması ve akabinde tüketim yerine kadar ulaştırılması avantaj larının yam sıra, temiz bir yakıt olması bakımından çevre kirliliğini azaltmada çok önemli bir enerji kaynağıdır. Bu çalışmada; günümüzün önemli bir enerji kaynağı olan doğal gazın sıvılaştınlması ve depolanması incelenmiştir. Sıvılaşünlan doğal gazm hacmi küçülmekte, kolaylıkla depolanabilmektedir. Bu sayede boru hattı ile taşımanın mümkün olmadığı, özellikle deniz aşın ülkelere rahatlıkla ulaştınlabilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sıvılaştırılmış Doğal Gaz, Depolama
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT OPTIMIZATION OF LIQUIFICTION AND STORING PROCESS OF NATURAL GAS Energy consumption, parallel to consequences of the technological developments and rapid increase of population is continuously increasing in the world. Increased energy cosumption increase the national expenditures fairly and it leads to environmental pollution. For this reason it is necessary to consider using energy more productively and its varieties which will not effect the environment negatively. Using coal and petroleum leads to environmental demages and this fact causes worries. But now this worries have been decreased by comprehending natural gas reserves and new technolgies which increases using natural gas. Natural gas is a very important energy source for many reasons such as productivity. Also it can be transported by pipe lines and as liquified by containers and it is possible to convey it to the consumption site. Besides these advantage, natural gas is a clean fuel and this aspect of it help to decrease environmental pollution. In this study we investigated liquifiction and storing processes of natural gas which is an important energy source of nowadays. If the natural gas liquified then its volume decreases therefore it can be stored easily in this condition. When it's not possible to convey it by pipe line, by the liquifiction process it can be transported especially overseas countries. KEYWORDS: Liquified Natural Gas(LNG), Storing