Sosyal sürdürülebilirliğin motivasyon üzerindeki etkisinde dijitalleşmenin düzenleyici rolü
The moderating role of digitalization in the effect of social sustainability on motivation
- Tez No: 848999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada benimsenen sosyal sürdürülebilirliğin motivasyon üzerindeki etkisinde dijitalleşmenin düzenleyici rolü ele alınmıştır. Literatürde genel olarak ele alınan motivasyon kavramına sürdürülebilirliğin sosyal boyutu dahil edilerek birleştirilmeye çalışılmış aynı zamanda düzenleyici kavram olarak dijitalleşme unsuru da eklenmiştir. Böylece motivasyon kavramı hem sosyal sürdürülebilirlik ile bağdaştırılmaya çalışılmış hem de dijitalleşme kavramının sosyal sürdürülebilirlik ve motivasyon üzerindeki düzenleyici etkisi incelenmiştir. Ek olarak bu tez çalışması ile sürdürülebilirliğin yalnızca çevresel boyutunun değil aynı zamanda insan boyutunun oldukça önemli ve değerli olduğu vurgulanmaya çalışılmış ve bu nedenle çalışmanın temel boyutlarından biri olarak sosyal sürdürülebilirlik konusu tercih edilmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki beyaz yakalı çalışanlara ulaşılarak 166 adet anket yapılmıştır. Anket çalışmasında sektör kısıtı olmamasının nedeni farklı sektörlerde çalışan bireyler için farklı görüşlerin elde edilmesi ve genele hitap eden sonuçlara ulaşılmak istenmesidir. Beyaz yakalılar ile yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS 27.0 ile analiz edilmiştir. SPSS programı kullanılarak öncelikle bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisi Regresyon analizi yapılarak değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Aynı zamanda belirlenen hipotezler yapılan analizler sonucunda doğrulanmıştır. Sosyal sürdürülebilirliğin motivasyon üzerindeki etkisi analizler sonucunda doğrulanmıştır. Ek olarak düzenleyici rolünde bulunan dijitalleşme kavramına ilişkin sonuçlar hipotezler analiz edilerek kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of digitalization in the effect of social sustainability on motivation is discussed. An attempt has been made to combine the concept of motivation, which is generally discussed in the literature, by including the social dimension of sustainability, and the element of digitalization has also been added as a moderating concept. Thus, the concept of motivation was tried to be reconciled with social sustainability and the moderating effect of the concept of digitalization on social sustainability and motivation was examined. In addition, this thesis study tried to emphasize that not only the environmental dimension of sustainability but also the human dimension is very important and valuable, and therefore the subject of social sustainability was preferred as one of the basic dimensions of the study. In this thesis study, 166 surveys were conducted by reaching out to white-collar employees in Turkey. The reason why there is no sector restriction in the survey study is that different opinions are obtained for individuals working in different sectors and it is desired to reach results that appeal to the general public. The data obtained as a result of the survey conducted with white-collar workers was analyzed with SPSS 27.0. Using the SPSS program, first the effect of the independent variable on the dependent variable was evaluated by regression analysis and the results were interpreted. At the same time, the determined hypotheses were confirmed as a result of the analyses. The effect of social sustainability on motivation was confirmed as a result of the analysis. In addition, the results regarding the concept of digitalization, which plays a moderating role, were accepted by analyzing the hypotheses.