Ortaöğretim okullarında teknoloji tabanlı eğitim ortamlarının arz ve talep bağlamında incelenmesi: Robotik kodlama atölyeleri örneği
Examination of technology-based educational environments in secondary education in the context of supply and demand: The case of robotic coding workshops
  1. Tez No: 849000
  2. Yazar: VOLKAN ALPARSLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE TOKER GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ortaöğretim okullarında, teknolojik tabanlı eğitim uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte robotik kodlama atölyeleri de eğitimin gündemine girmiş durumdadır. Ancak, bu atölyelerin nasıl algılandığı, ne kadar etkili oldukları ve arz-talep dengesinin ne durumda olduğu konusunda çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çerçevede bu çalışma, ortaöğretimde yer alan robotik kodlama atölyelerini, arz ve talep perspektifinden okul yöneticisi, öğretmen ve öğrenci görüşleri ışığında derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde, okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin robotik kodlama atölyelerine yönelik görüşleri incelenmiştir. Metodolojik yaklaşım olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, kota örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup; Kocaeli'nin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre belirlenen 4 farklı ilçedeki robotik kodlama atölyesine sahip 23 ortaöğretim kurumunun 115 öğrencisi, 190 öğretmeni ve 23 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların seçiminde gönüllü olmaları esas alınmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yaklaşımı kullanılarak MAXQDA Pro2020 programı ile detaylı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, robotik kodlama atölyelerinin kullanımının okuldan okula değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle, robotik kodlama konusunda eğitim almış uzman öğretmenlerin bulunmadığı okulların atölyeleri etkin bir şekilde kullanmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, bazı okullarda kaynak ve öğretmen arzının, talepleri karşılamakta yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, bazı okullarda sunulan kaynakların amacına uygun şekilde kullanılmadığı gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları, ortaöğretim okullarında robotik kodlama atölyelerinin potansiyelinden tam anlamıyla yararlanabilmek için, nitelikli öğretmenlere ve kaynakların etkili kullanımına duyulan ihtiyacı göstermektedir. Bu bağlamda robotik kodlama atölyelerine yönelik yapılan eğitim planlamaları ve politikaların, okullardaki mevcut ihtiyaçları ve talepleri daha iyi anlamak ve karşılamak üzere yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of technology-based educational practices in secondary schools, robotic coding workshops have also entered the education agenda. However, it remains unclear how these workshops are perceived, how effective they are, and what the supply-demand balance is. In this context, this study aims to examine the robotic coding workshops in secondary education from the perspective of supply and demand in the light of school administrators, teachers, and students' opinions. During the research process, the views of school administrators, teachers, and students regarding the robotic coding workshops were examined in depth. During the research process, the opinions of school administrators, teachers, and students regarding the workshops were examined in depth. The study group of the research was determined by the quota sampling method and consists of 115 students, 190 teachers, and 23 school administrators from 23 secondary education institutions with robotic coding workshops in 4 different districts determined according to the socio-economic development ranking of Kocaeli. The selection of the participants in the study was based on their volunteering. The data obtained were evaluated in detail with the MAXQDA Pro2020 program using the content analysis approach. The findings reveal that the use of robotic coding workshops varies from school to school. In particular, it has been found that schools where there are no expert teachers trained in robotic coding do not use workshops effectively. In addition, it has been determined that the supply of resources and teachers in some schools is insufficient to meet the demands. Additionally, it has also been determined that the resources provided in some schools are not used appropriately. The research findings show that to fully utilize the potential of robotic coding workshops in secondary schools, there is a need for qualified teachers and effective use of resources. In this context, educational planning and policies for robotic coding workshops need to be re-evaluated to better understand and meet the current needs and demands in schools.