Düşey plakalı hava emişli bir hassas ekim makinasının bazı sebze tohumları için laboratuvar ve tarla koşullarında sıra üzeri tohum dağılım değerlerinin karşılaştırılması
The comparision of longitudinal seed distribution of a pneumatic precision seeder with vertical seed plate for some vegetable seeds on field and laboratory conditions
  1. Tez No: 84900
  2. Yazar: DAVUT KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ÖZMERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz DÜŞEY PLAKALI HAVA EMİŞLİ BİR HASSAS EKİM MAKİNASININ BAZI SEBZE TOHUMLARI İÇİN LABORATUVAR VE TARLA KOŞULLARINDA SIRA ÜZERİ TOHUM DAĞILIM DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Davut KARAYEL Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Anabilim Dalı Aralık 1998, 45 Sayfa Bu araştırma, hava emişli ve delikli düşey plakalı bir hassas ekim makinasının sıra üzeri tohum dağılım değerlerinin karpuz ve soğan tohumlan kullanılarak laboratuvar ve tarla koşullarında karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma laboratuvar ve tarla denemeleri olmak üzere iki temel aşamadan oluşmuştur. Laboratuvar koşullarında yapılan denemeler sabit bantlı ve hareketli sonsuz bantlı deneme düzenlerinde 0.5, 1.0, 1.5 ve 2.0 m/s ilerleme hızlarında gerçekleştirilmiştir. Tarla denemeleri ise 1.5 m/s ilerleme hızında ve tavlı topraklarda yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre her iki tohum içinde tüm denemelerde, laboratuvarda ve tarla şartlarında elde edilen sıra üzeri tohum dağılımları arasındaki farklılık istatistiksel olarak %5 önem düzeyinde önemlidir. Karpuzda sabit bantlı ve hareketli sonsuz bantlı laboratuvar denemeleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemsiz iken, soğanda %5 önem düzeyinde önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Hassas ekim makinaları, Sebze tohumlarının ekimi JÜRİ: Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Doç. Dr. Osman YALDIZ Doç. Dr. İbrahim AKINCI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISION OF THE LONGITUDINAL SEED DISTRIBUTION OF A PNEUMATIC PRECISION SEEDER WITH VERTICAL SEED PLATE FOR SOME VEGETABLE SEEDS ON FIELD AND LABORATORY CONDITIONS Davut KARAYEL Master of Sciences Thesis, Department of Farm Machinery December 1998, 45 Pages The objective of this study is to compare the values of longitudinal seed distribution of a pneumatic precision seeder with vertical seed plate at laboratory and field conditions. Onion and watermelon seeds were used in laboratory and field experiments. While the laboratory experiments were carried out with fixed and moving belt experimental systems at 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 m/s forward speed, field experiments were conducted at 1.5 m/s forward speed and optimum soil condition. According to the results, for both seeds at all experiments, the differences between the values of longitudinal seed distribution are important significantly at 5% level. While the differences between fixed belt and moving belt laboratory experiments were not important in watermelon experiments, it was significantly important in onion experiments at 5% level. KEY WORDS: Precision Seeders, Seeding of the vegetable seeds COMMITTEE: Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Assoc. Prof. Dr. Osman YALDIZ Assoc. Prof. Dr. Ibrahim AKINCI II