Yenidünya çeşitlerinin (eriobotrya japonica L.) bazı fiziksel, kimyasal özellikleri ile marmelat, nektar ve konserveye işlenebilme olanaklarının belirlenmesi
Determination of some physical, chemical properties of loquat cultivars (eriobotrya japonica L.) and possibilities of their being processed into marmalade, nectar and canned fruit
  1. Tez No: 84901
  2. Yazar: AYHAN TOPUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERAMUZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
öz YENÎDÜNYA ÇEŞİTLERİNİN {Eriobotryajaponica L.) BAZI FİZİKSEL, KİMYASAL ÖZELLİKLERİ İLE MARMELAT, NEKTAR VE KONSERVEYE İŞLENEBİLME OLANAKLARININ BELİRLENMESİ Ayhan TOPUZ Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Temmuz 1998, 92 Sayfa Bu çalışmada Hafif Çukurgöbek, Uzun Çukurgöbek, Akko Xm, Gold Nugget, Yuvarlak Çukurgöbek, Armudi ve Tanaka çeşiti yenidünya meyvelerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek marmelat, nektar ve konserveye işlemeye uygunlukları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Hafif Çukurgöbek, Akko XIII ve Gold Nugget yenidünya çeşitlerinin marmelat ve nektara işlemeye; Tanaka, Gold Nugget ve Akko XDI çeşitlerinin ise konserveye işlemeye daha uygun çeşitler olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eriobotrya japonica L., yenidünya, fiziksel ve kimyasal özellik, HPLC yöntemi, marmelat, nektar, konserve JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Feramuz ÖZDEMtR Prof. Dr. Muharrem CERTEL Yrd. Doç. Dr. Yahya TÜLEK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF SOME PHYSICAL, CHEMICAL PROPERTIES OF LOQUAT CULTIVARS {Eriohotryajaponica L.) AND POSSIBILTUES OF THEIR BEING PROCESSED INTO MARMALADE, NECTAR AND CANNED FRUIT Ayhan TOPUZ M.Sc. in Food Engineering Adviser: Asst.Prof. Dr. Feramuz ÖZDEMİR July, 1998, 92 Pages In this study, determining some physical and chemical properties of Hafif Çukurgöbek, Uzun Çukurgöbek, Akko XJH, Gold Nugget, Yuvarlak Çukurgöbek, Armudi and Tanaka cultivars of loquat it was also investigated if the fruit can be processed into marmalade, nectar and canned fruit. According to obtained results Hafif Çukurgöbek, Akko XIII and Gold Nugget cultivars are more suitable to process into marmalade and nectar than other cultivars. Tanaka, Gold Nugget and Akko XHI cultivars of loquat are also determined more suitable to process into canned fruit than others. KEY WORDS: Eriobotryajaponica L., loquat, physical and chemical properties, HPLC method, marmalade, nectar, canned fruit COMMITTEE: AsstProf. Dr. Feramuz ÖZDEMİR Prof. Dr. Muharrem CERTEL AsstProf. Dr. Yahya TÜLEK