Rehabilitasyona devam eden kaynaştırma öğrencilerinin potansiyel gelişim alanı bağlamında desteklenme süreci: Bir eylem araştırması
Supporting process of inclusive students continuing rehabilitation in the context of their potential development area: An action research
- Tez No: 849020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul düzeyinde öğrenimlerine devam eden kaynaştırma öğrencilerinin rehabilitasyon merkezleri desteği ile potansiyellerini gerçekleştirme durumunun maksimum düzeye ulaşmasını sağlamaktır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kayseri' de bulunan bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin ilkokul kaynaştırma öğrencilerinden oluşan 20 öğrenci, 5 veli ve 11 öğretmen ile birlikte toplam 36 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma 4 hafta süreç ve 1 hafta sonuç olacak şekilde 5 haftalık bir uygulama planlanmıştır. Araştırma da elde edilecek bulgular için eylem araştırması kullanılmış ve planlar dahilinde hareket edilmiştir. Veri toplama araçları olarak gözlem, görüşme, araştırmacı günlükleri, fotoğraf ve video-kayıt kullanılmıştır. Öğrencilerin potansiyel düzeyini artırmak ve maksimum düzeye ulaşmalarını sağlamak için öğretmen, veli, çevre ve öğrenci potansiyeli olarak ele alınmıştır. Etmenlerden her birinin birlikte iş birliği sonucu iletişim kurması, etkinliklere katılması öğrencinin kendini gerçekleştirme süreci bağlamında olumlu sonuçlar yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to maximize the realization of the potential of inclusion students who continue their education at primary school level with the support of rehabilitation centers. A total of 36 people, including 20 students, 5 parents and 11 teachers, consisting of primary school inclusion students of a special education and rehabilitation center in Kayseri in the 2023-2024 academic year, were included in the study. The research was planned as a 5-week application with 4 weeks of process and 1 week of result. Action research was used for the findings to be obtained in the research and action was taken within the plans. Observation, interviews, researcher diaries, photographs and video-recordings were used as data collection tools. In order to increase the potential level of the students and to ensure that they reach the maximum level, teacher, parent, environment and student potential were considered. The fact that each of the factors communicated and participated in the activities as a result of cooperation created positive results in the context of the student's self-realization process.