Türkiye klima sektöründe yerli üretim ile ithal klima cihazlarının teknolojik özellikler ve ekonomiklik açılarından karşılaştırılması
Comparing native products with imported units about technologic characteristics and economic subjects in Turkey's air conditioning market
  1. Tez No: 84903
  2. Yazar: SERKAN ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu tezin amacı gönümüzde ülkemizde yoğun biçimde kullanılmakta olan klimalandırma cihazları sektöründeki yerli üreticinin,yabancı ithalatçıya göre Pazar paylarının incelenmesi ve kullanılan cihazların karşılaştırılmasıdır. Tezin ilk kısmında genel klima sektörü dikkate alınmış ve nakliyesi zor olan, otomasyondan çok işçiliğin ön planda olduğu ve kullanılan hammaddenin büyük bir kısmının ülkemizden temin edilebilen, Soğutma Kuleleri,Klima santralleri, fan-coil cihazları ve pencere tipi klimalarda ülke piyasasını yerli üreticinin yönlendirdiği görülmüştür. Buna karşın otomasyonu fazla olan ve imajın önemli olduğu, Soğuk su üretici gruplar ve Split Klimalar da ise ithal cihazların sektöre daha fazla hakim olduğu görülmüştür. Bu sonuca varılırken hem sektörün önde gelen klima firmalarının yöneticileriyle görüşülmüş,hem bu firmaların yaptığı Pazar araştırmalarından,hem de ISKID'in yıllık olarak yayınladığı Envanter raporundan faydalanılmıştır. Tezimin ikinci kısmında ise Pencere tipi klimalara özelleşerek,yerli ürünlerle,ithal ürünler gerek teknik gerekse maliyet olarak karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sırasında,teknik özelliklerin belirlenmesi konusunda,cihazların sahip olduğu standartlar ve bu standartların alınması için yapılan testler dikkate alınmıştır. Maliyet açısından karşılaştırma da ise, cihazların satış maliyetleri dikkate alınmıştır. Burada karşımıza çıkan önemli noktalar şunlardır;Fonksiyonları birbirine yakın olan yerli ve ithal cihazlarda maliyette, verim de yalandır ancak yerli cihazlarda, motorun oluşturduğu gürültü ile ilgili herhangi bir test veya veri yoktur. Ayrıca tüm cihazlarda,çevreye zararlı olan FR 22 gazı soğutucu gaz olarak kullanılmaktadır. Malzeme açısından da dikkate aldığım cihazlarda,yerli üretim cihazlarla,ithal cihazlar arasında büyük bir farklılık yoktur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this article is examining the share of native productors of air conditioning systems and comparing air conditioning units which are produced in Turkey with imported units. In the first part of this work,1 work on general conditioning systems and see that the units, which aren't easy to transport, mostly hand-made with little otomation and made by raw materials can be found in Turkey, are produced in Turkey, (e.g. cooling towers,air handling units)The other units,which need advanced technology to be produced, are imported from Europa and USA.For taking these information, 1 interview with the managers of big firms which work on these subjects and also take statistics which are made by ISKİD.In addition to these 1 read many articles,books and research reports. In the second part of my work, 1 compare imported air conditioning units with units, produced in Turkey.The subjects that 1 compared are both technical and costal. And 1 see that,the units which have formation like each other, have approximately same cost. These costs are units' saling costs.On other hand, for technical comparision,1 looked the standarts that these units have because 1 don't have chance to test these units in lab. Both of the units have approximately same effectiveness but I see that our unit doesn't have any standart about sound.All of the units are cooled with Fr 22 which isn't ozone friendly gas. When 1 look about materials which are used while production, 1 didn't detect any difference between them.