Venöz tromboembolizm profilaksisinin rehbere uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the adherence of venous thromboembolism prophylaxis with the guideline
  1. Tez No: 849050
  2. Yazar: TAHA ERDİNÇ SARIÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Venöz tromboembolizm (VTE), derin ven trombozu ve pulmoner tromboemboliyi içeren, morbidite ve mortalitede artışa neden olan bir durum olup, gözlenme riski, hastaneye yatış ile 8 kat artabilmektedir. Bu yüzden hastanede yatan hastalarda uygun VTE riski değerlendirmesi ve profilaksisine başlanması önemlidir. Bu çalışmada dahiliye servislerinde (DS) ve acil serviste (AS) yatan hastaların VTE profilaksi alma durumu, klinik eczacının VTE yönetimindeki rolü ve hekimlerin VTE profilaksisi hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları Anabilim Dalı yatan hasta servislerinde (DS) prospektif (Haziran 2022 - Aralık 2022) yürütülmüş olup, AS ve DS yatan hastalar (Mart 2021 - Eylül 2021) ise retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada; retrospektif bölümde AS'den 116 hasta, DS'den 300 hasta; prospektif dönemde ise DS'den 353 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Venous thromboembolism (VTE), including deep vein thrombosis and pulmonary thromboembolism, is a condition with increased morbidity and mortality, and the risk can increase 8-fold by hospitalization. Therefore, appropriate VTE risk assessment and initiation of prophylaxis are important in hospitalized patients. The aims of the study were to evaluate; the VTE prophylaxis status of patients hospitalized in internal medicine department (IMD) and emergency department (ED), the role of the clinical pharmacist in VTE management and opinions of physicians about VTE prophylaxis. This study was conducted prospectively (June-December 2022) in the inpatient wards of the IMD of a university hospital, and retrospectively (March-September 2021) in the ED and IMD wards. In the retrospective period, 116 patients from the ED and 300 patients from IMD wards were included; and in the prospective period 353 patients from IMD were included.