Genel cerrahi hastalarında cerrahi antimikrobiyal profilaksinin uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the appropriateness of prophylactic antimicrobial use in general surgery patients
  1. Tez No: 849049
  2. Yazar: CANSU ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Morbidite, mortalite ve sağlık hizmeti maliyetleri açısından önemli bir yüke neden olan cerrahi alan enfeksiyonları (CAE) postoperatif dönemde meydana gelen insizyon yeri, organ veya boşluk enfeksiyonlarıdır. CAE'lerden korunmak için cerrahi antimikrobiyal profilaksisine (CAP) uyum önemlidir. Bu çalışmada, cerrahi prosedür uygulanan genel cerrahi hastalarında CAP kullanımının hastane protokolüne ve Amerikan Sağlık Sistemi Eczacıları Derneği (ASHP) rehberine uygunluğunun ve hastalarda CAE gelişme durumunun prospektif olarak değerlendirilmesine ilişkin durum tespiti (eğitim öncesi dönem, EÖD) ile klinik eczacının da yer aldığı ekip tarafından hekimlerin bilgilendirilmesi sonrası süreçte (eğitim sonrası dönem, ESD) rehbere uyumun karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamız 24 Ocak 2022 – 9 Mayıs 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Genel Cerrahi Anabilim Dalı servislerinde EÖD (n=404) ve ESD (n=406) olmak üzere toplam 2 aşamada gerçekleştirilmiştir. Toplam 810 hastanın 703'üne (%86,8) uygulanan sefazolin CAP için en çok tercih edilen ajandır.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections (SSIs), which cause a significant burden in terms of morbidity, mortality and healthcare costs, are infections of the incision site, organ or cavity that occur in the postoperative period. Compliance with surgical antimicrobial prophylaxis (SAP) is important to prevent SSI. The aim of this study was to compare the compliance of SAP use in the general surgery patients undergoing surgical procedures with the hospital protocol and the American Society of Health-System Pharmacists (ASHP) guideline and the compliance with the guideline in the process after the physicians were informed by the team including the clinical pharmacist post-training period (post-TP) with the due diligence pre-training period (pre-TP) regarding the prospective evaluation of the development of CAE in patients. Our study was conducted between January 24, 2022 and May 9, 2023 in the wards of the Department of General Surgery, Hacettepe University Hospitals in a total of 2 phases as pre-TP (n = 404) and post-TP (n = 406). Cefazolin is the most preferred agent for SAP, administered to 703 of 810 patients (86.8%).