Erimiş tuzların entropi hesabı
Entropy calculation of molten salts
- Tez No: 84907
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu tezde, Ortalama Küresel Yaklaşıklık ( OKY ) içinde yüklü katı küreler sisteminin S entropisi için türetilmiş olan bir ifade ile erimiş alkali tuzlar için uygun verileri kullanarak artık entropiyi hesapladık. Hesaplanan bu değerler deneysel artık entropi değerleri ile karşılaştırıldı. Sonuçlarımız, OKY' nin erimiş tuzlar için pek iyi olmayan bir referans sistemi teşkil ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we calculated the excess entropy, using the data appropriate for dissolved alkaline salts and with the help of the expression derived for the entropy S of the system of charged hard spheres within the“Mean Spherical Approximation”( MSA ). After the comparison of these calculated values with those of the experimental additional entropy, our results demonstrated that the MSA formed a“not very good”reference system for dissolved alkaline salts.