Otomotiv yedek parça yönetiminde çok ölçütlü karar verme yaklaşımlarının uygulanması
Application of multi-criterative decision making approachesin automotive spare parts management
  1. Tez No: 849099
  2. Yazar: GİZEM YAVUZKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yedek parça yönetiminde alternatif tedarikçiler içinden seçim yapabilmek için tedarikçilerin hangi ölçütlere göre değerlendirileceklerini belirlemek, ölçütlerin önem derecelerini belirlemek ve kriterlere göre tedarikçilerin performanslarını anlamak gerekmektedir. Buna göre tedarikçi seçimi çok ölçütlü karar verme (ÇÖKV) problemi haline gelmektedir. Tezin uygulama kısmında üç alternatif tedarikçisi olan bir ana ürün üreticisinin değerlendirme süreci incelenmiştir. Sürecin ilk adımı ana ürün üreticisinin üç uzmanının hangi kriterlere göre değerlendirme yapması gerektiğini belirlemek olmuştur. Ortak belirlenen kriterler olan maliyet, kalite, güvenilirlik, esneklik, daha sonra alt kriterlere ayrılmıştır. Böylelikle sürece hassasiyet kazandırmak amaçlanmıştır. Kriterlerin belirlenmesinden sonraki aşama alternatif tedarikçilerin belirlenen kriterlere göre ne düzeyde performans gösterdiklerini saptamaktır. Bu aşamadan sonra sıra ÇÖKV metotlarının kullanılmasıdır. Sırasıyla TOPSIS, AHP, Bulanık TOPSIS ve Bulanık AHP kullanılan metotlardır. Metotlarla elde edilen sonuçlardan sonra sıra duyarlılık analizine gelmiştir. ÇÖKV problemlerinde duyarlılık analizi birkaç şekilde yapılabilmektedir. Bir yaklaşım kriterlerin önem derecelerini değiştirmektir. Pek çok halde önem derecelerinin değişimi bir düzeyden sonra sıralamayı değiştirmektedir. Tezin ana katkısı literatürde rastlanmayan ÇÖKV problemlerinin çözüm için detayları ve püf noktalarını ortaya çıkararak ana ürün üreticilerinin yedek parça yönetim süreçlerini rasyonalize etmelerine yol göstermek ve doğru metotla çalışmalarına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In spare part management, to make a selection among the alternative suppliers, we have to decide assessment criteria, importance of criteria and understanding the performance of suppliers against the criteria. Accordingly, supplier selection becomes a problem of multi criteria decision making (MCDM). In the application division of the thesis an original product manufacturer's supplier selection process is examined. The first step of the process is determining the criteria that the company's three experts have to make the assessment against three criteria. Jointly defined criteria are; cost, quality, reliability, flexibility are then detailed to sub criteria. The aim of doing this is to gain sensitivity and precision to the process. Right after this determination comes the assessment of the performance of the suppliers. Then the process goes on to apply the Methods. Orderly TOPSIS, AHP, Fuzzy TOPSIS, and Fuzzy TOPSIS are the used Methods. After obtaining the outcomes of the Methods new step is to make the sensitivity analysis. In MCDM problems sensitivity analysis can be made via several ways. A way is to change the importance level of criteria. In many cases change of importance weights of criteria change the ranking of the suppliers. The major contribution of this thesis is to reveal and provide details and crux to the original product manufacturer's to better manage their spare part management process, to rationalize this process and to show how to select the right method and contribute to its right usage.