Special mixed concrete pouring by using 3D printer technology
3D yazıcı teknolojisi kullanılarak özel karışım beton dökümü
- Tez No: 849098
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEM TAYŞİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN HANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
3D yazıcılar, tıp endüstrisinden gıda sektörüne, havacılık mühendisliğinden ev uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede kullanım potansiyeli sunan, günümüz teknolojisinin en önemli ilerlemelerinden biridir. Bu teknoloji, yapı endüstrisinde de benimsenmekte olup, büyük ölçekli üretimlerde kullanımı hedeflenmektedir. 3D Beton Baskı teknolojisi, mimari ve yapısal tasarımda daha fazla esneklik sağlayan, düşük maliyetli (vasıflı işgücüne düşük bağımlılık) ve hızlı inşaat yöntemleri sunan önemli bir gelişmedir. Son birkaç yılda, çeşitli 3D beton baskı teknolojileri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, mevcut teknoloji ilerlemeleri sunulmuş olup, laboratuvar ölçeğinde bir 3D beton yazıcı geliştirilmiştir. Ayrıca, bu 3D beton yazıcı ile uyumlu çalışacak beton karışımları da test edilmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı ise özel olarak tasarlanmış bir nozül ile betonun belirli pozisyonlara doğru doğru şekilde dökülmesini sağlamaktır. 3D yazıcı teknolojisi ve uygun beton karışımıyla gerçekleştirilen deneyler sonucunda betonun işlenebilirlik, inşa edilebilirlik, basınç dayanımı gibi çeşitli parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
3D printers represent one of the most significant advancements in contemporary technology, offering a wide range of applications from the medical industry to the food sector, and from aerospace engineering to household applications. This technology has also been embraced in the construction industry, with its application targeted at large-scale productions. The 3D Concrete Printing technology is a noteworthy development that provides increased flexibility in architectural and structural design, presenting cost-effective (with low dependence on skilled labor) and rapid construction methods. In recent years, various 3DCP technologies have been developed. In this study, current technological advancements are presented, and a 3D concrete printer has been developed on a laboratory scale. Additionally, concrete mixtures compatible with this 3D concrete printer have been tested. Another objective of the study is to design a specialized nozzle to ensure the accurate pouring of concrete into specific positions. Through experiments conducted with 3D printing technology and suitable concrete mixtures, various parameters of concrete, such as workability, buildability, and compressive strength, have been determined.