İçme suyu dağıtım şebekelerinin ölü nokta yöntemi ile çözümü ve epanet 2.0 programı ile hidrolik olarak karşılaştırılması: Adana ili örnek uygulamaları
Analysis of drinking water distribution networks using dead end system and hydraulic comparison with epanet 2.0 software: Case studies of Adana province, Turkiye
- Tez No: 849102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hızlı nüfus artışı ve azalan su kaynakları su dağıtım sistemlerinin doğru ve etkili bir şekilde tasarımını zorunlu hale getirmiştir. Çoğu zaman mevcut şebekelerin yeterli ve kaliteli suyu sağlaması bakımından iyileştirilmesi gerektiği bir gerçektir. Dolayısı ile geleneksel yaklaşımlarla yapılan mühendislik çözümlerine ilaveten farklı bilgisayar yazılımları aracılığıyla modellemelerin yapılması, bu şebeke sistemlerinin hidrolik ve fayda-maliyet analizleri açısından optimum sonuçlara ulaşılmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmada klasik bir yöntem olan Ölü Nokta Yöntemi (ÖNY) ile açık kaynak kodlu EPANET 2.0 programı sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma alanı olarak Adana'nın farklı nüfus ve topoğrafik özelliklerine sahip Camuzağılı, Gazi ve Başpınar Mahalleleri seçilmiştir. Karşılaştırma parametreleri ise basınç, hız ve yük kaybıdır. Elde edilen çıktılar ile düğüm ve bağlantı noktaları, 24 saatlik değişim ve korelasyon analizi grafikleri oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda her üç şebeke için basınç verilerinin oldukça iyi korelasyon yakaladığı görülmüş; Camuzağılı ve Başpınar mahallesi şebekelerinde hız ve yük kaybı açısından en yüksek R2 değerleri elde edilmiştir. Özellikle Gazi Mahallesi şebekesi için iki yöntem çıktılarının da birbirine yakınsamasında en olumsuz durum meydana gelmiştir. Başpınar Mahallesi şebeke sonuçlarının ise ele alınan tüm parametreler yönünden %90 üzeri R2 ürettiği tespit edilmiştir. İlerleyen yıllarda bu bölgedeki tüm su dağıtım şebekeleri için yapılabilecek modelleme çalışmaları etkin su kaynakları yönetimi politikalarına önemli katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth and decreasing water resources have made accurate and effective design of water distribution network compulsory. It is a fact that available networks mostly need to be improved to provide adequate and quality water. In addition to engineering solutions handled with traditional approaches, modeling via different software can make significant contributions to achieving optimum results in terms of hydraulic and cost-benefit analyzes of these networks. In this study, it aims to compare the results of the Dead End System (DES), a classical method, and EPANET 2.0 program, an open source software. Camuzağılı, Gazi and Başpınar Neighborhoods of Adana, which have different population and topographic characteristics, have been chosen as the study area. Comparison parameters are pressure, velocity and head loss. With the obtained results; the values of node and junction points, 24-hour change of these parameters and correlation graphs were created. As a result of the study, it is seen that the pressure data for all three networks have a well enough correlation, and the highest R2 values in terms of velocity and head loss were obtained in the networks of Camuzağılı and Başpınar Neighborhoods. In particular, for the Gazi Neighborhood network, the most negative outcome occurred considering the convergence of the two method outputs. It has been determined that the network results of Başpınar Neighborhood produced R2 above 90% with regards to all parameters. In the following years, simulation works for all water distribution networks in this region, will contribute considerably to effective water resources management policies.