Optimum design of precast prestressed concrete bridge girders
Öngerilmeli prefabrik beton köprü kirişlerinin optimum tasarımı
  1. Tez No: 849101
  2. Yazar: MEHMET KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, köprü üst yapısında kullanılmak üzere AASHTO tarafından önerilen, 6 farklı en kesite sahip standard kirişler arasından çok uzun açıklıklar için uygun olduğu düşünülen TİP V ve TİP VI kirişlerinin, 11 metre genişlikli, 40 metre açıklıklı ve 2 şeritli bir köprüde hem maliyet hem de performans açısından hangisinin daha efektif kullanılabileceğinin tespit edilmesi amacıyla tasarım kurallarına uygun bir biçimde analizlerinin yapılmasını ve bu iki tip kirişin analiz sonuçlarının mukayese edilerek optimum olanının saptanmasını kapsamaktadır. TİP V kirişinin ayrıntılı analizi yapılmış olup elde edilen sonuçlar TİP VI'nın analiz sonuçları ile birlikte özet tablolar ve grafikler halinde hazırlanmıştır. TİP V kirişinin ayrıntılı analizinde, kullanılan öngerilme halatlarında öngerme ve servis safhalarında meydana gelebilecek öngerilme kayıpları hesaplanmış, 4 farklı yükleme durumunda kesitlerde oluşan gerilmelerin, AASHTO tarafından önerilen emniyet gerilmeleri ile kontrolü sağlanmıştır. Bunlarla birlikte, kirişlerin kesme ve eğilme taşıma kapasiteleri ile sehim hesapları da ayrıntılı bir biçimde yapılmıştır. TİP V ve TİP VI kirişlerinin beton, demir ve öngerme halatlarının metrajları hesaplanıp, reel piyasadan alınan güncel birim fiyatları ile çarpılarak mukayeseli maliyet analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers the determination of the optimum one of TYPE V and TYPE VI precast prestressed bridge girders, which are considered to be suitable for very long spans among the standard beams with 6 different cross sections recommended by AASHTO for using in the bridge superstructure, and to perform analysis in accordance with design rules in order to determine which one could be used in a bridge with a width of 11 meters, a span of 40 meters and 2 lanes more effectively in terms of both cost and performance by comparing the analysis results of these two types of girders. Detailed analysis of TYPE V girder was carried out and the obtained results were prepared in summary tables and charts together with those of TYPE VI girder. In the detailed analysis of the TYPE V girder, the prestress losses occurring in the pre-tensioning steel strands in the pre-tensioning and service phases were calculated, and the stresses developing in the sections under 4 different loading cases were checked with the allowable stresses recommended by AASHTO. Shear and bending capacity and deflection calculations of TYPE V girder were also made in detail. Comparative cost analyses were made by calculating the quantity of concrete, rebar and pre-tensioning strands of TYPE V and TYPE VI girders and multiplying them with the current unit prices taken from the real market.