Akrillenmiş selüloz asetat bütirattan akrilik esaslı antimikrobiyal nanofiber membranların geliştirilmesi
Development of acrylic based antimicrobial nanofiber membranes from acrylized cellulose acetate butyrate
- Tez No: 849117
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET VEZİR KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BİRTANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
En son yaşanan Covid-19 pandemisi ile önemi daha da artan antimikrobiyal nanofiber membranlar üzerine yönelinen bu çalışmada; UV lamba ile elektroçekim üretim yöntemi kullanılarak akrillenmiş selüloz asetat bütirattan antimikrobiyal nanolif membranlar elde edilmesi hedeflenmiştir. Elde edilen membranların özellikleri SEM, FTIR, H-NMR gibi çeşitli yöntemler ile test edilip incelenerek güncel membranlar ile karşılaştırılması planlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, akrilleştirilmiş selüloz asetat bütirattan UV lamba ile elektroçekim üretim yöntemi kullanılarak antimikrobiyal özellikte nanolif membran geliştirilmesidir. Akrillenmiş selüloz asetat bütirat nanolif membran, UV lamba eşliğinde elektroçekim yöntemi ile üretilmiş olup, antimikrobiyal özelliği; çözünmüş 1-Bromodekan ile 2-(Dimetilamino)etil metakrilat iyonik çözeltisinden elde edilen akrillenmiş kuarterner amonyum tuzu ile sağlanmıştır. Antimikrobiyallik kazandıracak akrillenmiş kuarterner amonyum tuzu ile UV lamba eşliğinde elektroçekim yöntemi kullanılarak akrillenmiş selüloz asetat bütirat nanofiber membran oluşturulması ile ilgili bilginin geliştirilmesi, uygulamadaki sorunların çözümlenmesi ve üretim parametreleri ile antimikrobiyal özelliğin optimizasyonu bu çalışmanın genel hedefidir. Ultraviyole ışıkla kürleme teknolojisinin avantajları ve sürekli artan kullanım alanlarıyla önemi her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla ultraviyole ışıkla sertleşen malzemelerin de önemi artmakta ve yeni malzemeler üzerine yapılan çalışmalar hız kazanmaktadır. Bu sebeple yürütülen bu çalışmanın ileride bu konularda yapılacak çalışmalara ışık tutabileceği ve destek olabileceği düşünülmektedir. Sistemin etkin bir şekilde elektroçekim sonrası tekniklere gerek duyulmadan uygulanabileceği ve elektroçekim işleminin UV lambası ile kullanılabilirliği literatürdeki benzer sistem kullanan az sayıda çalışmayı destekler şekildedir.
Özet (Çeviri)
This study focused on antimicrobial nanofiber membranes, whose importance has increased with the latest Covid-19 pandemic; It is aimed to obtain antimicrobial nanofiber membranes from acrylated cellulose acetate butyrate using the electrospinning production method with a UV lamp. It is planned to compare the properties of the obtained membranes with the current membranes used in the industry by testing and examining them with various methods such as SEM, FTIR and H-NMR. This study aims to develop an antimicrobial nanofiber membrane from acrylated cellulose acetate butyrate by electrospinning production method with a UV lamp. Acrylated cellulose acetate butyrate nanofiber membrane was produced by electrospinning method with UV lamp, and its antimicrobial property was provided by acrylated quaternary ammonium salt obtained from dissolved 1-Bromodecane and 2-(Dimethylamino)ethylmethacrylate ionic solution. The general goal of this study is to develop knowledge about the creation of acrylated cellulose acetate butyrate nanofiber membrane with UV lamp and electrospinning method with acrylated quaternary ammonium salt that will provide antimicrobiality, to solve the problems in practice and to optimize the production parameters and antimicrobial properties. The importance of ultraviolet light curing technology is increasing day by day with its significant advantages and ever-increasing areas of use. Therefore, the importance of materials coated by ultraviolet light is increasing and studies on new materials are gaining momentum. For this reason, it is thought that this study may shed light and support future studies on these issues. The fact that the system can be applied effectively without the need for post-electrospinning techniques and that the electrospinning process can be used with a UV lamp supports the few studies in the literature that use similar systems.