The impact of using information technologies on the quality of independent auditing
Bilgi teknolojilerinin kullanımının bağımsız denetim kalitesine etkisi
- Tez No: 849139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA KARKACIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgi teknolojisi kullanımının bağımsız denetim süreçleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bilgi teknolojileri, daha etkili, güvenilir ve uygun maliyetli bir denetim sürecini desteklemesi nedeniyle bağımsız denetimde kritik öneme sahiptir. Bilgi teknolojisinin hızlı gelişimiyle birlikte bağımsız denetime yönelik geleneksel yaklaşımların nasıl değiştiği ve bilgi teknolojisinin denetim verimliliği, doğruluğu ve güvenilirliği üzerindeki etkileri üzerinde dur ulmaktadır. Bu doğrultuda Irak'ın kuzeyinde Duhok, Erbil ve Süleymaniye'de faaliyet gösteren denetim şirketlerindeki denetçilerden anket tekniği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Toplanan verilere SPSS yardımıyla frekans analizi, t-testi ve One-Way ANOVA uygulanmıştır. Analizler sonucunda bilgi teknolojisi kullanımının denetim kalitesinin arttırılmasına önemli katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte bilgi teknolojisi, analitik prosedürlerin uygulanmasında en büyük pozitif etkiyi sağlamaktadır. Diğer taraftan, denetim sürecinin tamamlanması ve denetçi raporunun düzenlenmesi aşamasında ise bilgi teknolojisinin etkisi daha sınırlıdır. ANAHTAR KELIMELER Bağımsız Denetim, Bilgi Teknolojisi (BT), Bağımsız Denetimin Kalitesi, Denetim Süreci.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of information technology use on independent audit processes. Information technologies are critical in independent auditing as they support a more effective, reliable, and cost-effective audit process. With the rapid evolution of information technology, the focus is on how traditional approaches to independent auditing have changed and the effects of information technology on audit efficiency, accuracy, and reliability. In this regard, data was obtained using the survey technique from auditors in auditing companies operating in Duhok, Erbil, and Sulaymaniyah in the north of Iraq. Frequency analysis, t-test, and One-Way ANOVA were applied to the collected data with the help of SPSS. As a result of the analyses, it was concluded that the use of information technology significantly contributes to increasing audit quality. However, information technology provides the most significant positive impact on implementing analytical procedures. On the other hand, the effect of information technology is more limited at the stage of completing the audit process and preparing the auditor's report. KEYWORDS Independent Audit, Information Technology (IT), Quality of Independent Audit, Audit Process