Su içindeki yapıların dinamik özellikleri
Dynamic properties of water structures
  1. Tez No: 84914
  2. Yazar: DEVRİM AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
XIV ÖZET Bu çalışmada, silindirik kulelere etkiyen hidrodinamik basınçlar için literatürde önerilen çözümler özetlenmiş, yapı ile birlikte hareket ettiği göz önüne alınan çevredeki suyun ek kütlesi için önerilen formüller araştırılmış, bunun için ilk iki modda titreşim yapmaya zorlanan kulelerin dinamikleri üzerine yapılan çalışmalar gözden geçirilmiştir. Silindirik kulelerin modal titreşimlerinin harmonik yer hareketindeki davranışı ile ilgili çalışmalar verilmiş, hidrodinamik çözümlerde yüzey dalgalarının ve suyun sıkışabilirliğinin ihmal edilmesi ile elde edilen davranışların (responses) geçerlilik derecesi ile ilgili görüşlere yer verilmiştir. Hidrodinamik etkileşimin hakim titreşim periyodu üzerindeki etkileri çalışmanın ağırlıklı konularıdır. Su alma kulelerindeki maksimum deprem kuvvetlerinin doğrudan deprem spektrum tasarımıyla belirlenmesinde kullanılacak literatürde yer alan basitleştirilmiş bir yöntem özetlenmiştir. Kule-su ve kule-temel-su karşı etkileşiminin önemli etkilerinin hepsi analize dahildir. Verilen yöntemlerin hemen tamamında, bu konudaki çalışmaların öncüleri Goyal, A.; Chopra, A. K.; Liaw, C.Y.; Syprakos, C. C. ve Xu, C. gibi araştırmacıların önerdikleri gibi hidrodinamik etkiler içerideki ve çevredeki suyun ek kütle fonksiyonları ile benzeştirilmiştir. Zemin - yapı - su karşılıklı etkileşiminin etkilerini değerlendiren çalışmalara yer verilmiş, farklı zemin cinsleri ve kule yüksekliği-temel genişliği oranları için kulenin çevresinde ve içerisinde su olup olmaması durumlarına göre yapılan çalışmalar özetlenmiştir.Son olarak, su içinde bulunmanın yanında, kumlu-siltli zeminleri geçen kazık - köprü ayaklarının dinamik özellikleri ve yer sarsıntısına spektral cevabı, sonlu elemanlar yaklaşımı ile, iki boyutlu olarak, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Solutions suggested at literature for hydrodynamic pressures on cylindrical towers are summarized. The magnitude of added mass of surrounding water considered to be moving with the structure is studied through literature. A study on the dynamics of towers that are in the first two modes is reviewed. Expressions for response to harmonic ground motion in individual modes of vibration of cylindrical towers, including interaction with surrounding water, are summarized. The accuracy of responses obtained by ignoring surface waves and compressibility of water in the hydrodynamic solutions is given. The effects of hydrodynamic interaction on the fundemantal vibration period are given due to the relevant literatures. A simplified analysis procedure is summarized to determine the maximum earthquake forces in intake-outlet towers directly from the design earthquake spectrum. All the significant effects of tower-water interaction and tower-foundation- soil interaction are included in the analysis. An example realized using an earthquake direct spectrum in literature, is examined by spectral analysis using Turkish National Earthquake Code (1997), and, the results are compered. After reviewing all the procedures presented in this work, it is noticed that the hydrodynamic effects can be approximated by added mass functions for outside and inside water, as suggested by Goyal, A.; Chopra, A. K.; Liaw, C.Y.; Syprakos, C. C. and Xu, C. in their numerous works [1, 2, 3, 4|. Studies evaluated the effects of soil - structure - water interaction are also summarized in the presence and absence of surrounding and contained water for typical cases of soil conditions and tower height - foundation width ratios. After summarized the studies that take on the consideration intake-outlet towers, bridge piles and similar water structures - water interaction and dynamic properties of structures and responses to ground motion, dynamic properties and dynamic responses of pale-bridge piles submerged in water at sandy-aluvyon soil has been calculated by using summarized ideas and findings.