Dikdörtgen kesitli kanal içersinde basınçlı ortamların akışının incelenmesi
Examination of the flowing of the pressure mediums through one canal with a rectangular section
- Tez No: 84915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GENTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
özet Bu tez çalışmasında, sıkıştuılabilir vizkoz akışkan ortaların akımında süreklilik, momentum, enerji ve hal denklemleri genelde inceleme konusu yapılarak, cidar sürtünmesinin söz konusu olduğu sabit kesitli bir boru içerisinden akım olayı göz önüne alınmıştır. Daha önce verilen kuramsal bilgilerden istifade edilerek, burada akım olayı ile ilgili teknik öneme haiz hava soğutmalı elektronik ünitelerdeki kanal içerisinde yer alan modül dizisinde basmç düşüşü konu edilmiştir. Sonuç olarak, kanal içerisinde akış esnasında modül dizisindeki basmç düşüşü boyutsuz formda düzenlenerek akımın Reynolds sayısına göre grafik olarak sunulmuştur. Ayrıca, bir modül dizisine bariyerin sokulması durumu, bariyersiz duruma göre kıyaslanmıştır. Bariyersiz durum ve üç değişik yükseklikteki bariyerin dizide yer alması durumunda basmç düşüşü değişimi de grafik olarak verilmiştir. MEMEM
Özet (Çeviri)
Abstract In this study; continuity, momentum, energy and state equations in the current of surroundings of compressible, viscose, fluid have been examined thoroughly and the current affair in the wall friction which takes place from the inside of a steady sectional pipe has been taken into consideration. By using the other theoretical data given before, the lowering of pressure which have the technical importance and which is found in the module catena in the channel of the air cooled electronic unities concerning the current affair has also been presented here. Consequently, the lowering of pressure in the module catena, in the channel, during flow has been regulated in the form of without dimension and it has been shown in a graph according to the Reynolds number of the current. The condition of putting the barrier in a module catena has been compared with the condition without the barrier. The variation in the lowering of the pressure which may result from the condition without the barrier and the condition of taking place of three barriers in different heights in the catena have been shown in a graph. XS^Wfl ?m *U4a,./ VI