Tuz stresi altında buğday tohumlarının çimlenme ve gelişmesi üzerine biberiye ekstraktının etkisi
Effect of rosemary extract on the germination and development of wheat seeds under salt stress
- Tez No: 849143
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, etanolik biberiye eksraktı (BE) ile NaCl'nin ayrı ayrı ve kombine uygulamalarının ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinin çimlenme ve erken fide dönemindeki bazı fizyolojik etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Açık havada kurutulan biberiye örnekleri soxhlet cihazında özütlendi. Her petride 20 tohum olacak şekilde kontrollü iklimlendirme dolabında şu uygulamalar yapıldı: Kontrol (uygulamasız), 1 mg/L BE, 10 mg/L BE, 100 mg/L BE, 1000 mg/L BE, 50 mM NaCl, 1 mg/L BE + 50 mM NaCl, 10 mg/L BE + 50 mM NaCl, 100 mg/L BE + 50 mM NaCl, 100 mg/L BE + 50 mM NaCl. Deney boyunca günlük olarak gözlemler yapılarak, ihtiyaç halinde bu tohumlar kendi uygulama çözeltileri ile sulandı. Uygulamalar sonunda hasat edilen buğday fidelerinde bazı fizyolojik analizler yapıldı. Her iki buğdayda, tuzluluk genel olarak çimlenme ve erken fide gelişimi üzerinde olumsuz etkilere neden olmuştur. Diğer yandan, genel olarak buğdaylarda tuzluluğun neden olduğu stresin ekstrakt uygulamaları ile azaltıldığı belirlendi. Protein olmayan sülfidril grup içeriklerinin her iki buğday çeşidinde yalnız NaCl ve BE + NaCl uygulamalarında kontrole arttığı belirlendi. Her iki buğday çeşidinde fenolik bileşik, H2O2 ve Malondialdehit düzeylerindeki en yüksek artışların genelde BE+NaCl uygulamalarında bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine some physiological effects of separate and combined applications of ethanolic rosemary extract (BE) and NaCl on the germination and early seedling stages of bread and durum wheat varieties. Rosemary samples dried in open air were extracted in a soxhlet device. The following treatments were carried out in a controlled climate cabinet with 20 seeds in each petri dish: Control (no treatment), 1 mg/L BE, 10 mg/L BE, 100 mg/L BE, 1000 mg/L BE, 50 mM NaCl, 1 mg/L BE + 50 mM NaCl, 10 mg/L BE + 50 mM NaCl, 100 mg/L BE + 50 mM NaCl, 100 mg/L BE + 50 mM NaCl. Observations were made daily throughout the experiment, and these seeds were watered with their own application solutions when necessary. Some physiological analyzes were performed on wheat seedlings harvested at the end of the applications. In both wheat varieties, salinity generally had negative effects on germination and early seedling development. On the other hand, it was determined that the stress caused by salinity in wheat was generally reduced by extract applications. It was determined that the non-protein sulfhydryl group contents increased in both wheat varieties in NaCl alone and BE + NaCl applications compared to the control. The highest increases in phenolic compound, H2O2 and malondialdehyde levels in both wheat varieties were generally found in BE + NaCl applications.