Farklı buğday çeşitlerinde (T. dicoccum ve T. aestivum L.) tuz ve kadmiyumun çimlenme üzerine etkileri
Effects of cadmium and salt on different wheat (T. dicoccum and T. aestivum KL.) varieties
- Tez No: 767200
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada tuz (NaCI) ve kadmiyumun (CdCl2) stresi altında çimlendirilen atasal buğday olan Triticum dicoccum L.cv. Gacer çeşidi ve ekmeklik buğday çeşitlerinden T. aestivum L. cv. Şehzade, Meke, Bayındır ve İkonya incelenmiştir. Tuz ve kadmiyumun buğday tohumlarının çimlenme, kök boyu, mitotik indeks üzerine etkileri ve mitoz bölünmenin farklı evreleri araştırılmıştır. Bu çalışmada 200mM NaCI, 1mM CdCI2 ve tuz+ kadmiyum uygulaması yapılan buğday çeşitlerinde kök boyları ve mitoz bölünme evrelerinde gözle görülür derecede azaldığı belirlenmiştir. CdCI2 uygulanan bütün buğday tohumlarında çimlenmenin azaldığı gözlemlenmiştir. Çalışılan çeşitler arasında tuz ve kadmiyum stresine en dayanıklı atalık buğday olan Gacer çeşidi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kontrole göre toksik bir metal olan Cd uygulamasının hücre bölünmesinde azalmaya neden olarak kök büyümesinin önemli derecede inhibe olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Triticum dicoccum L.cv, an ancestral wheat germinated under the stress of salt (NaCl) and cadmium (CdCl2). Gacer cultivar and bread wheat cultivars T. aestivum L. cv. Şehzade, Meke, Bayındır and İkonya were examined. The effects of salt and cadmium on germination, root length, mitotic index of wheat seeds and different stages of mitosis were investigated. In this study, it was determined that the root lengths and mitosis stages of wheat cultivars treated with 200mM NaCl, 1mM CdCl2 and salt + cadmium were significantly reduced. It was observed that germination decreased in all wheat seeds treated with CdCl2. Among the studied varieties, it was determined that Gacer variety, which is the most resistant to salt and cadmium stress, is an ancestral wheat. In addition, it was determined that the application of Cd, which is a toxic metal compared to the control, caused a decrease in cell division and significantly inhibited root growth.