Aile hekimliği asistanlarının çocuklarda sık görülen dermatolojik hastalıklar hakkındaki bilgi düzeyleri
Knowledge levels of family medicine residents about common dermatologic diseases in children
- Tez No: 849173
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP TOPKARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Birinci basamağa başvuran hastalar arasında çocuk hastalar önemli yer tutar. Bu hastaların doğru tanı ve tedavi almaları toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle çalışmamızda Aile Hekimliği bölümündeki asistan hekimlerin çocuk hastalardaki dermatolojik hastalıklar hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek, tanı ve tedaviye olan yaklaşımlarını değerlendirerek bu yaklaşımların daha iyi hale getirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 23.05.2023- 23.06.2023 tarihleri arasında Aile Hekimliği asistanlarına çalışmamızla ilgili hazırladığımız anket formu online olarak uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde katılımcıların sosyodemografik bilgileri, ikinci bölümde özdeğerlendirmeleri yer almaktadır. Diğer bölümlerde ise katılımcıların çocuklarda sık görülen dermatolojik hastalıklar hakkında bilgi düzeylerini ölçmek için 17 doğruyanlış sorusu ve 11 çoktan seçmeli soru mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aim: Pediatric patients have an important place among patients admitted to primary care. It is very important for public health that these patients receive correct diagnosis and treatment. Therefore, in this study, it is aimed to measure the level of knowledge of resident physicians in the department of family medicine about dermatologic diseases in pediatric patients, to evaluate their approaches to diagnosis and treatment and to improve these approaches. Material and Methods: The online questionnaire form prepared for our study was applied to family medicine residents at SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between 23.05.2023 and 23.06.2023. The first part of the questionnaire includes sociodemographic information of the participants, and the second part includes self-assessment. In the other sections, there are 17 true-false questions and 11 multiple choice questions to measure the level of knowledge of the participants about common dermatologic diseases in children.