Metabolik sendrom ve obezite tanılı çocuklarda adropin ve preptin düzeyi ile karaciğer yağlanması ve sol ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between adropin and preptin levels and nonalcoholic hepatosteatosis and left ventricular function in children with metabolic syndrome and obesity
- Tez No: 849184
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL UĞUR HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Obezite, ciddi sonuçlarla ilişkilendirilen karmaşık bir hastalıktır. Bu çalışmada yakın zamanda keşfedilen preptin, adropin gibi enerji düzenleyici proteinlerin obezite ve metabolik sendrom tanı ve takibindeki rolü, karaciğer yağlanması ve sol ventrikül fonksiyonları ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 6-18 yaş arası 118 çocuk ile prospektif olarak yapıldı. Katılımcılar kontrol (n=48), obezite (n=46), metabolik sendrom (n=24) olarak üç gruba ayrıldı. Katılımcıların demografik verilerine ek olarak antropometrik verileri kaydedildi. Serum adropin ve preptin düzeyleri ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Abdominal ultrasonografileri ve ekokardiyografileri yapıldı. Veriler IBM SPSS Statistics programı ile değerlendirildi. Bulgular: Metabolik sendrom ve obezite grubunda kontrol grubuna göre serum adropin düzeyi istatistiksel olarak anlamlı daha düşük; preptin düzeyi ise daha yüksek bulundu (p=0,03, p=0,007). Karaciğer yağlanması olanlarda olmayanlara kıyasla adropin düzeyi istatistiksel olarak anlamlı daha düşük saptandı (p=0,007). Obez ve metabolik sendromlu hastaları kontrol grubundan ayırt etmek için serum adropin kesim değeri 161,72 ng/ml ; serum preptin kesim değeri 228,38 pg/L olarak saptandı. Karaciğer yağlanmasını öngörmek için adropin kesim değeri 161,62 ng/ml saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a complex disease associated with serious consequences. In this study, we aimed to investigate the role of recently discovered energy regulatory proteins such as preptin and adropin in the diagnosis and follow-up of obesity and metabolic syndrome and their relationship with hepatosteatosis and left ventricular function. Materials and Methods: The study was conducted prospectively in 118 children aged 6-18 years. Participants were divided into three groups as control (n=48), obesity (n=46) and metabolic syndrome (n=24). In addition to demographic data, anthropometric data were recorded. Serum adropin and preptin levels were determined by ELISA method. Abdominal ultrasonography and echocardiography were performed. Data were evaluated with IBM SPSS Statistics program. Results: In the metabolic syndrome and obesity group, serum adropin levels were significantly lower and preptin levels were higher compared to the control group (p=0.03, p=0.007). Adropin levels were significantly lower in patients with fatty liver disease compared to those without fatty liver disease (p=0.007). To differentiate obese and metabolic syndrome patients from the control group, serum adropin cut-off value was 161.72 ng/ml and serum preptin cut-off value was 228.38 pg/L. Adropin cut-off value for predicting fatty liver disease was 161.62 ng/ml.