Polimerik iyonik sıvı/ montmorillonit nanokompozitlerinin hazırlanması, termal ve gaz tutma özelliklerinin araştırılması
Preparation of polymeric ionic liquid/montmorillonite nanocomposite and investigation of its thermal and gas adsorbing properties
- Tez No: 849185
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Polimerik iyonik sıvılar, polielektrolitlerin bir alt sınıfı olan ve iyonik sıvı (IL) özelliği taşıyan monomerlerin bir polimer ana zincir üzerinde tekrarlanmasıyla oluşan makromoleküllerdir. Bu tez kapsamında, doğal kaynaklardan sağlanan montmorillonit sedimantasyon yöntemi ile saflaştırıldı. Polimerik iyonik sıvılar N-vinil imidazol ve 2-bromo etil metakrilattan sentezlendi. Poli iyonik sıvıların montmorillonit ile nanokompozitleri hazırlandı, montmorillonitin ve nanokompozitlerin CO2 gazını tutma özellikleri araştırıldı. İyonik sıvı-montmorillonit nankonpozitlerin CO2'i tutma özelliği saf montmorillonitinkinden daha yüksek olduğu bulundu. Çalışmalarda gerekli analiz ve karakterizasyonlar FT-IR, SEM, XRD, DTA ve TGA ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Polymeric ionic liquids are macromolecules, a subclass of polyelectrolytes formed by repeating monomers with ionic liquid (IL) properties on a polymer main chain. Within the scope of this thesis, montmorillonite obtained from natural sources was purified by sedimentation method. Polymeric ionic liquids were synthesized from N-vinyl imidazole and 2-bromo ethyl methacrylate. Nanocomposites of polyionic liquids with montmorillonite were prepared, and the CO2 gas retention properties of montmorillonite and nanocomposites were investigated. It was found that the ability of ionic liquid-montmorillonite nanocomposites to retain CO2 was higher than pure montmorillonite. The necessary analyses and characterizations in the studies were performed using FT-IR, SEM, XRD, DTA and TGA.