Selülozik elyafı aynı renge boyayan boyarmadde kombinasyonlarının spektral diagramlarının incelenmesi
Investigation of spectral diagrams of reactive dyestuff combinations which dye cellulosic fibers in the same shade of colour
- Tez No: 84919
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÖKMEN, DOÇ. DR. AYŞE UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, istenilen standart renklerin eldesi için renk ölçüm spektrofotometresi kullanılarak elde edilen boyama reçetelerine göre boyama çalışmaları yapılarak bunların spektral diagramları incelenmiştir. Teorik Bölümde selülozik lifler, reaktif boyarmaddeler ve renk ölçümü hakkında bilgiler verilmiştir. Deneysel bölümde, istenilen standart renkler için renk ölçüm spektrofotometresi ve içerisinde bulunan renk eşleştirme yazılımı kullanılarak verilen reçeteler ile boyama çalışmaları yapılmıştır. Boyanmış mamul ile istenilen standart renk arasındaki farklılıklar CIE Lab sistemi kullanılarak belirlenmiş ve görünür bölgede %R-Dalgaboyu grafikleri (Spektral Diagramları) çizilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda renk değerlendirilmesinde AE değeri kadar spektral diagramlarının da önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the dyeing study has performed according to the dye recipes that is ensured by the use of colour measurement specthrophotometer for the requested standart colour and spectral diagram of dyed sample have been investigated. In the theoretical section, some information has given regarding to cellulosic fiber, reactive dyes and colour measurement. In the experimental section, the dyeing study has been performed according to the recipes that determined by colour measurement spectrophotometer and it's software, The colour differences between dyed sample and requested standart colour have been determined by the use of CIE Lab system and %R -Wavelength graphs ( spectral diagram) have been plotted in the visual region. As the conclusion of this research, it can be said that reflectance diagram is as important as AE value in the assessment of colour differences. XI