Sabun ve yağ sanayi atıksularının arıtılabilirlik çalışması ve fabrika uygulamaları
Soap and oil industry of waste waters treatment and factory applications
- Tez No: 84920
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Sabun ve yağ sanayinde üretim birimlerinde oluşan atıksu akımlarının kimyasal ve biyolojik incelemeleri yapıldı. Bu incelemeler Colgate - Palmolive - Hacişakir Sabun ve Gliserin Sanayi Ayazağa tesislerinden alman numuneler üzerinde gerçekleştirildi. Fabrikanın tüm atıksu akımlarının bir envanteri oluşturuldu Her akım için KOI, BOI, AKM, sülfat, pH, toplam azot, debi vb. analizleri yapıldı. Çalışmalarda 1 yıl boyunca yapılan analiz sonuçlarının ortalaması alındı. Bu sonuçların Çevre Bakanlığı atıksu deşarj limitlerinin oldukça üstünde olduğu görüldü. Farklı arıtılabilirlik yöntemleri kullanılarak en verimli ve ekonomik sistem seçimi yapıldı. Fabrikanın atıksu arıtma tesisi için bu sistem uygulamaya alındı. Tesisin tam kapasite çalışmasıyla % 80 KOI giderimi sağlandı. Bu sonuçla Çevre Bakanlığı ve İstanbul İSKİ atıksu deşarj limitlerine ulaşıldı. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The chemical and biological studies of waste water flows forming at the production units of soap and oil industry has been carried out. These studies have been realized on the samples received from the Ayazağa facilities of Colgate - Palmolive - Hacışakir Soap and Glycerine industry. An inventory of all waste water flows of the plant was taken. Analysis for each flow of KOI, BOI, AKM, sulphate, pH, total nitrogen, rate of flow, etc. was carried out. A weighted average of the analysis, performed during one complete year has been calculated and it was found out that they were well above the levels of the waste water discharge limits of Ministry of Environmental. Vlll