Subklinik endometritisli ineklerde sitopatolojik incelemeler
Cytopatological examinations of subclinical endometritis in cows
- Tez No: 849191
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YURDAGÜL ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Muğla'nın Dalaman ilçesindeki ineklerde subklinik endometritis varlığının %PMN cinsinden teşhis edilmesi, infertiliteyle olan ilişkilerinin saptanması, verilen anamnez bilgileri ve diğer klinik bulgular ile arasındaki ilişkinin yorumlanması ve sitopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada materyal olarak; rimel tip gamma steril smear fırçası (boncuklu) ve rimel tip endoservikal smear fırçası, intrauterin katater, 46 cm paslanmaz çelik inek tohumlama tabancası, %9'lık alkol çözeltisi, 100 ml aseptik steril numune kabı kullanıldı ve inceleme yapmak amacıyla örnekler hazırlandı. Bulgular: Yapılan incelemeler sonucunda örnek alınan 53 inekten 28 tanesinde yangısal reaksiyonların varlığı tespit edildi. Bu ineklerde ortak bulgulardan biri seksüel siklustaki düzensizliklerdi. Bazı ineklerde östrus fazında uterus ve vagina kökenli akıntılar gözlendi ve bu akıntıların genellikle berrak; bazılarında ise bulanık sarımsı renkte olduğu kaydedildi. Ultrasonografik muayenede 11 inekte intrauterin içerik varlığı tespit edildi. Mikroskobik muayenede ise; en çok gözlemlenen PMN hücre, nötrofil lökosit olarak kaydedildi. Sonuç: İneklerde prepartum ve postpartum dönemde metabolik hastalıklar, diğer sistemik enfeksiyonlar, vücut kondisyon skoru, güç doğum, puerperal metritis, pnömovagina, retensiyo sekundinarum, prolapsus uteri, prolapsus vagina ve abortus şekillenmesi ve subklinik endometritis oluşumu arasında bir ilişki olduğu sonucuna ulaşıldı. Bunun yanında foliküler kist ve doğum esnasında damar rupturunun postpartum endometritis oluşumuna zemin hazırlayan faktörler olup olmadığı konusunda yorum yapılamadı. Subklinik endometritisin prevalansının olumsuz bakım-besleme koşullarına ve mevsime bağlı olarak da arttığı bulgusunun yanı sıra doğumun niteliğine bağlı olarak antibiyotik kullanımının endometritis riskini azalttığı ve bir sonraki servis periyodunda ineklerin gebe kalma oranlarını arttırdığı sonucuna da ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed to diagnose the presence of subclinical endometritis in cows in Dalaman district of Muğla in terms of %PMN, to determine its relationship with infertility, to interpret the relationship between the anamnesis information and other clinical findings, and to examine it cytopathologically. Materials and Methods: Materials in this study; mascara type gamma sterile smear brush (with beads) and mascara type endocervical smear brush, intrauterine catheter, 46 cm stainless steel cow insemination gun, 96% alcohol solution, 100 ml aseptic sterile sample container were used and samples were prepared for examination. Results: As a result of the examinations, inflammatory reactions were detected in 28 of the 53 cows sampled. One of the common findings in these cows was irregularities in the sexual cycle. Discharges originating from the uterus and vagina were observed in some cows during the estrus phase, and these discharges were generally clear. It was noted that in some cases it was a cloudy yellowish color. Presence of intrauterine content was detected in 11 cows during ultrasonographic examination. In microscopic examination the most observed PMN cell was recorded as neutrophil leukocyte. Conclusion: It was concluded that there is a relationship between metabolic diseases, other systemic infections, body condition score, dystocia, puerperal metritis, pneumovagina, retained placenta, uterine prolapse, vaginal prolapse and abortion formation and subclinical endometritis formation in cows during the prepartum and postpartum periods. This aside, no comments could be made regarding whether there are factors predisposing to the formation of postpartum endometritis, such as follicular cyst and vascular rupture during birth. In addition to the finding that the prevalence of subclinical endometritis increases depending on unfavorable care-nutrition conditions and season, it was concluded that antibiotic use based on the nature of birth reduces the risk of endometritis and increases the pregnancy rates of cows in the subsequent breeding period.