Sütçü ineklerde subklinik endometritislerin tanısında endometriyal ve servikal sitolojinin lökosit esteraz testi ile karşılaştırılması
Comparison of endometrial and cervical cytology with leucocyte esterase test for diagnosis of subclinical endometritis in dairy cows
  1. Tez No: 427232
  2. Yazar: HARUN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ REHA AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnfertilite, sütçü inek yetiştiriciliği yapılan işletmelerde karşılaşılan en büyük sorunlardan biridir. Uterus enfeksiyonları ise infertilitenin en yaygın nedenlerindendir. Postpartum dönemde şekillenen subklinik endometritisler; endometriyumun epitel hücrelerinde bozulma, konjesyon ve yangı hücrelerinin infiltrasyonu ile karakterize, prulent bir akıntı göstermeyen, çoğu zaman seksüel siklusun devam ettiği ve repeat breeder sorununa yol açan yüzeysel yangılardır. Aktif bir bakteriyel enfeksiyon olmasa bile, oluşacak olan yangı olayları uterus lumenine ulaşan embriyoların canlılığını kötü yönde etkileyebilir. Subklinik endometritislerin en güvenilir teşhis yöntemi endometriyal sitoloji yöntemi kullanılarak, yangının ortaya konmasıyla yapılır. Bunlara alternatif olarak, uterus lümeninde yangı hücrelerinin saptanmasında lökosit esteraz testi de kullanılabilir. Çalışma materyalini yaşları 2-6 arasında değişen 4'ü primipar, 16'i multipar olmak üzere, serviks uteri çapı 7.5 cm, kornu uteri çapı 4 cm den az olan, ovaryum üzerinde fonksiyonel yapılar bulunan (korpus luteum, folikül) ve uterus içinde patolojik sıvı bulunmayan 20 adet Holstein ırkı sağmal inek oluşturdu. İnekler bulundukları postpartum döneme göre; postpartum 21 ile 32. (Grup I: erken postpartum dönem, n=10) ve postpartum 33 ile 47. (Grup II: geç postpartum dönem, n=10) günleri arasında bulunanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Örnekler sırasıyla servikal LE , servikal sitobrush, endometriyal LE, endometriyal sitobrush yöntemleri kullanılarak alındı. Hazırlanan sitolojik preparatlar önce ışık mikroskobu ile 400X'lik büyütmede incelendi ve dijital fotoğraf makinesi ile preparat görüntüleri fotoğraflandı. Daha sonra bu görüntüler bilgisayara aktarıldı ve Bs200Pro® yazılımı ile değerlendirildi. Yapılan LE değerlendirmeleri sonucunda; GI'de servikal örneklerde; 3 adet 1. derece, 3 adet 2. derece ve 4 adet 3. derece pozitif sonuç bulunmuştur. Endometriyal örneklerde ise; 5 adet 2. derece, 5 adet de 3. derece pozitif sonuç bulunmuştur. GII'de servikal örneklerde; 1 adet 1. derece, 7 adet 2. derece, 1 adet 3. derece, 1 adet de 4. derece pozitif sonuç bulunmuştur. GII'den alınan endometriyal örneklerde ise; 1 adet 1. derece, 6 adet 2. derece, 1 adet 3. derece, 1 adet de 4. derece pozitif sonuç bulunmuştur. Sonuç olarak postpartum sütçü ineklerde subklinik endometritislerin teşhisinde kullanılamayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infertility is one of the major problems encountered in dairy farming business. While uterine infections are the most common causes of infertility. Subclinical endometritis at postpartum period is a superficial inflammation that doesnt demonstrate purulent discharge that usually with a continuing sexual cycle causing to repeat breeder problem, characterized by degeneration in the epithelial cells of the endometrium. Even without an active bacterial infection, developing inflammatory process may adversly effect viability of the embryos reaching the uterine lumen. Most reliable diagnostic method for diagnosis of subclinical endometritis is demonstrating inflammation by endometrial cytology. Alternatively LE test can be used for the detection of inflammatory cells in uterine lumen. The study material consisted of 20 Holstein breed dairy cows aging between 2-6 years of 4 primipar and 16 multipar. In this study cows with less than 7.5 cm cervix utery and 4 cm uterine horn diameter, and located functional structures (corpus luteum, follicle) on the ovary, and without pathological fluid within the uterus lumen were included. According to their postpartum period cows were divided in to two groups as; Group I: early postpartum period (21-32nd postpartum days) and Group II: late postpartum period (33-47th postpartum days). Samples were collected using cervical LE, cervical cytobrush, endometrial LE, endometrial cytobrush techniques respectively. The cytologic preparations were examined first with 400X magnification by light microscopy and photographed with a digital camera. Then images were transferred to the computer and evaluated using Bs200 pro® software. As a result of LE test assessment; Cervical samples in the GI revealed; three 1st degree, three 2nd degree and four 3rd degree positive results. Endometrial samples of GI revealed; five 2nd degree, five 3rd degree positive results. Cervical samples in the GII revealed; one 1st degree, seven 2nd degree, one 3rd degree an done 4th degree positive results. Endometrial samples of GI revealed; one 1st degree, six 2nd degree, one 3rd degree and one 4th degree positive results. Consequently, it was concluded that LE test can not be used in the diagnosis of subclinical endometritis in pospartum dairy cow.