4. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan görseller hakkındaki öğretmen görüşleri
Teacher's opinions about the visuals in the 4th grade social studies textbooks
- Tez No: 849216
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sınıf öğretmenlerinin, 2022-2023 eğitim öğretim yılında kullanılan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan görseller hakkındaki görüşlerinin araştırılması amaçlanan bu çalışmada, tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 36 öğretmen katılım göstermiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket ve görüşme formu tercih edilmiştir. Anketten elde edilen veriler Microsoft Excell programı ile analiz edilmiş, nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; ders kitaplarında kullanılan görsellerin istenilen ölçütler doğrultusunda hazırlandığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarından hareketle; görsellerin bireysel farklılıklar ve gelişim düzeyleri dikkate alınarak hazırlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to investigate the opinions of classroom teachers about the visuals in the 4th grade Social Studies textbooks used in the 2022-2023 academic year, the scanning method was used. 36 teachers participated in the study. Survey and interview form were preferred as data collection tools in the study.The data obtained from the questionnaire were analyzed with the Microsoft Excel program, and the qualitative data were analyzed with the content analysis method. As a result of the research; It was determined that the visuals used in the textbooks were prepared in accordance with the desired criteria. Based on the research results; It is recommended that the visuals should be