İnsan kaynakları yönetimi ve simülasyon uygulamaları
Human resource management and simulation practices
  1. Tez No: 84922
  2. Yazar: CEM ANAMURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER, PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL, PROF. DR. BÜLENT DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ve SIMULASYON UYGULAMALARI Cem ANAMURLUOĞLU Endüstri Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi Bu tez, sistem yaklaşımı çerçevesinde uygulanabilecek bütünleşik İnsan Kaynakları Yönetimi faaliyetlerinin belirlenmesi ve uygulamasında bir rehber sunma ve insan kaynakları yönetiminin organizasyonel yapı içindeki misyonu ve organizasyonel başarı üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Tez çalışmasında insan kaynakları yönetimi hem stratejik, hem de operasyonel yönleri ile ele alınmıştır. Bu bağlamda, kütüphane araştırmaları yanında PERYÖN, İnkade, KalDer gibi insan kaynakları ve yönetim geliştirme konularında faaliyet gösteren kuruluşlarla yapılan görüşme ve incelemeler sonucunda edinilen kaynaklar titizlikle incelenerek bilgi dağarcığının arttırılması amaçlanmıştır. Bunların yanında Türkiye'de kullanılan insan kaynakları yazılım paketleri parametrik yapı, modüler yapı, insan kaynakları bilgi sistemleri ve karar destek sistemleri bakımından incelenmiştir. Buradaki amaç, söz konusu sistemler içerisinde bu tezde önerilen simülasyon modeline benzer bir tahmin/simülasyon modeli olup olmadığını belirlemektir. Günümüz Türkiye'sine bakıldığında, kurumsallaşma aşamasına gelen şirket sayısının son on yıl içinde artması ve rekabet güçlerini arttırmak için sahip oldukları insan kaynaklarından en etkin şekilde yararlanmaları gerektiğini farketmeleri sonucunda insan kaynakları yönetiminin önemi daha iyi anlaşılmıştır. İnsan kaynakları yönetiminin etkin ve başarılı olması ise insan kaynakları bölümünün ve uygulamalarının, kurumun genel stratejisi ve kültürüyle uyumlu ve onları geliştirecek yapıda olmasına bağlıdır. Anahtar Kelimeler : İnsan kaynakları yönetimi, organizasyonel strateji. JÜRİ: 1. Doç. Dr. Mesut ÖZGÜRLER (Danışman) Kabul Tarihi : 24.1 1.1999 2. Prof. Dr. Hüseyin BAŞLIGİL Sayfa Sayısı : 278 3. Prof. Dr. Bülent DURMUŞOĞLU xı
Özet (Çeviri)
HUMAN RESOURCE MANAGEMENT and SIMULATION PRACTICES Cem ANAMURLUO?LU Industrial Engineering, M.S. Thesis This thesis study has been prepared to offer a guide to determine and practise the integrated human resource management activities which could be carried out through systematic approach. Furthermore, it has been intended to introduce the mission of human resource management in the organizational structure and its effects on the organizational success. In this study, human resource management has been considered both strategically and functionally. In this context, it has been interviewed specialist institutes such as PERYÖN, İnkade, KalDer concerning human resource management and management development and made literature research works as well. Thus it has been intended to enhance the relevant knowledge repertory. Further, human resource software packages which are already used in Turkey, have been examined with respect to data configuration, modüler figure, human resource management information systems and decision support systems. By this research work, it has been intended to determine whether these software packages include any simulation or forecasting model similar simulation model suggested in this thesis. Today in Turkey, the number of institutionalized company increased for past decade. As a result of that companies have comprehended that it is necessary to utilize their human resources most effectively to increase competitiveness, human resource management has became more important than ever. The achievement of human resource management depends on certain factors. To succeed in organization, human resource unit and its activities must be compatible to fundamental strategy and culture of company. The unit and its activities have to aim to improve these issues further. Keywords : Human resource management, organizational strategy. JURY: 1. Doç. Dr. Mesut ÖZGÜRLER (Supervisor) Date : 24.11.1999 2. Prof. Dr. Hüseyin BAŞLIGİL Page : 278 3. Prof. Dr. Bülent DURMUŞO?LU Xll