Uzay kafes sistemlerinin statik hesabı ve maliyet analizi
The Static calculations and economic analysis of space grid trusses
- Tez No: 84923
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma iki ana başlık altında toplandı; a) uzay kafes sistemlerin statik hesabı üzerine genel bir çalışma, b) uzay kafes sistemlerde günümüzde kullanılan teknik detaylar ve bunların sonucunda düzlem kafes sistemlerle ekonomi ve zaman açısından bir karşılaştırma. Statik hesap yöntemleri hakkında öncelikle klasik çözümler hakkında çalışma yapılmıştır.Bu aşamada,mambran analojisi,plak analojisi, ve günümüzde çubuk sistemlerin bilgisayar çözümlerinde temel yaklaşım prensibi olan rijitlik matrisleri metodu incelendi.Buna paralel olarak çalışmanın ekler kısmında rijitlik matrisleriyle ilgili 'Framecad' isimli program örnek olarak sunuldu. Tezin diğer araştırma konusu olan uzay kafes sistemlerle düzlem kafes sistemlerin karşılaştırılması aşamasında,ülkemizde bu konuda büyük referansları olan firmalarda pratik çalışmalar yapılmıştır.Bunun sonucunda,zaman ve ekonomiklik açısından iki sistem arasında kıyas bilgileri düzenlenmiştir. Sonuçta,uzay kafes sistemlerin düzlem kafes sistemlerle günümüz koşullarında genel bir karşılaştırması ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mainly two titles planned for this thesis: a) a general study for the static calculations of space grid trusses, b) updated technological details used in space truss systems as nodes,frames ext... Based on the informations given above, we tried to achieve a comparison between space truss systems and plane truss systems for the conditions of time and economy. First a study of classical static solutions, including mambrane analogy, plate analogy and matrix displacement methods searched by us to reach how the update computer analysis programs have been formed for the space truss systems. Then, we examined a computer analysis program for the space trusses which is frequently used by our well-known companies. Then, we tried to form a comparison between space trusses and plane trusses in the economic field so we made some researches with some well-known companies which have good referances in this sector. At the and of the studies given above, we tried to prepare a thesis which includes updated static calculations for space trusses, and comparison of time and economy between space trusses and plane trusses as well as we could. VI