ERP, kurumsal kaynak planlaması
ERP, enterprise resource planning
- Tez No: 84921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Kuramsal Kaynak Planlaması firmalara içinde bulundukları piyasa koşularında çağın gereklerine uyma, bilgi çağını yakalama, modern bir yönetime kavuşma, kaynakların etkin kullanımı gibi yararlan ile rekabet etmelerinde araç olan sistemlerdir. 19901ı yıllarda değişen rekabet şartlarının firmaları ittiği yeni arayışlar ERP sistemlerinin doğmasına neden oldu. Özellikle küreselleşmeye paralel olarak, hızla yaygınlaşan çok uluslu firmalar, entegrasyon gereksinimini ciddi olarak yaşamışlardır. Entegrasyon, ancak faaliyetleri destekleyen bilginin entegre edilmesi ve ulaşılabilir kılınması ile mümkündür. Bu da MRP II'yi aşan daha üst düzey bir bilgi entegrasyonu demektir ki, bunu da ERP kavramı ifade etmektedir. Bu sistemler MRP ve MRP II sistemlerinin 1990'lı yıllardaki yeni yüzüdür. ERP sistemlerinin doğuş nedenleri, gelişim süreçleri, sistematiği birinci bölümde ayrıntılarıyla ele alınmıştır. ERP sistemleri kurumların bilgi teknolojisinin en son yeniliklerinden yararlanmalarını mümkün hale getirmiştir. İstemci/sunucu mimarileri, dördüncü kuşak programlama dilleri, ilişkisel veri tabanı sistemleri (RDBMS), grafik kullanıcı arayüzleri, ve açık sistemler bilgi teknolojisinin yenilikleri ile hız, güvenirlik, etkinlik ve kolaylık sağlanmıştır. ERP sistemleri modüler bir yapıya sahiptir. Her modül belirli fonksiyonları yerine getirir. ERP bu modüllerin entegrasyonu ile meydana gelir. ERP kurulumunda da modüler yapı kolaylık sağlar. Ancak ERP'nin başarısı tüm modüllerinin kurulumunun tamamlanmış olmasına ve entegrasyonun sağlanmasına bağlıdır. ERP yazılım pazarı giderek büyümektedir. Kısa sürede ulaştığı bugünkü nokta hayret verici olmakla beraber ERP sistemlerinin firmalarca mutlak kabul görmesi anlamına da gelmektedir. Bu pazar henüz doyum noktasına ulaşmaktan çok uzaktır. Yeni yazılım, danışmanlık ve donanım firmaları pazara girme çabasındadır. ERP sistemlerinin başarısı büyük ölçüde kurulumla belirlenmektedir. Teorisi ne kadar iyi hazırlanırsa hazırlansın, kurulumda çıkabilecek küçük problemler telafisi çok pahalı ve zaman alıcı olan çözüm gerektirmekte, hatta bazen çözümsüz olmaları nedeniyle ERP sistemlerini başarısızlığa götürmektedir. ERP kurulumunun firmaların bu işe yatırdıkları büyük bütçelerin geri dönüşümünü sağlamada büyük öneme sahiptir. Son bölümde bir firmada ERP sistemine ait iki modülün kurulumu çalışmalarından örnekler verilmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This is a senior thesis for Master of Science on Industrial Engineering subjected Enterprise Resource Planning Systems from a view of general glance. Enterprise Resource Planing System is a tool for a company for achieving its competition goals utilizing from it, in order to catch the information age, have a modern business management, use the resources effective. The innovation requirements emerged by the changing conditions of competition among the organizations in 199(Ts caused ERP systems development. In parallel to globalization the number of multi-national companies are increased and seriously needed orgazational integration. Orgazational integration of multi-national and multi-plant companies is olny possible by information unification and sharing. This refers to a higher level of information integration than previous systems MRP and MRP n, which is best defined by ERP. This system is the new face of MRP II in 1990, supported by IT and functionally enlarged. In the first chapter emerging reasons of ERP systems, development process and working of system is described. ERP systems enabled the organizations to utilize from the last offerings of IT. Client/server architecture, fourth level programming languages, Relational Database Management Systems (RDBMS), Graphic User Interfaces (GUTs) and Open Systems, as the innovations of IT, provided speed, reliability, and efficiency as pointed out in chapter two. ERP systems have a modüler structure. Each module fulfills some specified functions. ERP system is the integration of these modules. Modüler structure makes it easy to implement this system step by step. However the success of ERP depends on completeness of modüler structure and its integration. Modules of ERP is the subject of chapter three. ERP software market is still going on its way of growing enormously. The point that market has reached today is amazing while it is also a strong proof of its acceptance by community. This market has not became mature. There is a strong wave of hardware, software and consultancy firms trying to penetrate into the market. Chapter four discusses ERP market. The success of ERP systems are mostly detemined by the implementation. Problems, at implementation phase those seem simple at first glance, may require very expensive and time consuming solutions or the worst, they may not have a feasible solution within the present system, eventhough it might have a good theory before implementation. The ROI of this expensive system mostly depend on implementation as detailed in chapter five. The last section of this thesis give sample works from an implementation of two modules of ERP system. xiv