İstanbul aydınlatma master plan bölgeleme çalışmaları Galata-Pera-Taksim bölgesi
Galata-Pera-taksim at İstanbul lighting master plan studies
  1. Tez No: 84924
  2. Yazar: NERGİZ ARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Galata-Pera-Taksim Bölgesi'nde, Kentsel Değerler ve Aydınlatma konulu tez çalışması kapsamında, kentsel değerler belirlenmiş ve bu değerler kent aydınlatma ilkeleri açısından incelenmiştir. Tez çalışmasının giriş bölümünde, kent aydınlatmasının İstanbul ve Galata-Pera Bölgesi için önemi anlatılmıştır. İkinci bölümünde kent aydınlatmasının amacı ve kapsamına değinilerek, aydınlatılması gereken konular belirtilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde kent aydınlatma konusu içinde yer alan“Meydanlar”ele alınarak, meydanın işlevleri ve temel aydınlatma ilkeleri anlatılmıştır. Daha sonra meydanın önemli öğelerinden; yaya dolaşım alanları, trafik meydanları, ağaç ve yeşil alanlar, yapı yüzleri, reklam öğeleri, plastik öğeler, havuz ve yapma göllerin aydınlatılması konulan incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Galata-Pera Bölgesi'nin tarihçesine ve mimari dokusuna değinilerek, çalışma kapsamındaki kentsel değerler belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan belirlemeler doğrultusunda, bütün değerler kendi aralarında gamlandırılarak listelenmiş ve haritaya işlenmiştir. Beşinci bölümde, çalışma kapsamında saptanan değerler yedi ana grup altında toplanmış ve ayrı bölümlerde ele alınarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan inceleme çalışmasında her kentsel değerin; bulunduğu yer, mimari yapıların tarihçesi ve mimari özelliklerine kısaca değinilmiş; aydınlık düzeyi ve ışıklılık ölçmeleri yapılarak mevcut aydınlatma durumları belirlenmiş, elde edilen bütün bilgiler çizelgeler halinde sunulmuştur. XiÇalışmanın altıncı bölümünde, incelenen kentsel değerler, taşıdıkları özelliklere göre bir değerlendirme sistemi içinde, kent aydınlatma açısından öncelik sıralan belirlenerek, öneride bulunulmuş, elde edilen bütün bilgiler çizelge ve haritalar üzerine işlenmiştir. Yedinci bölümde yapılan çalışmaların sonucu ve bazı öneriler yazılmıştır. Tezin Ekler bölümünde ise, çalışma bölgesi içinde bulunan Taksim Meydanı örneklenerek, mevcut durumu incelenmiş ve aydınlatılmasına ilişkin temel ilkeler belirlenmiştir. x»i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lighting of Galata-Pera and city valuesare presented in this thesis. The city values in this area are determined and examined in terms of city principles. In the first section of thesis, introduction is located. In the second section of the thesis, the subject of“Lighting of the City Values Except Construction”is examined according to city lighting principles. In the third section, the history and the architectural structure which contains the past and the present constructions of squares are explained. In the square structure lighting of side walks, trees, green areas, plastic objects and parks are explained with the basic principles. In the fourth section of thesis, the city values in Galata-Pera are determined and grouped in seven sections according to their characteristics. The history and the architectural structure which contains the past and the present constructions of Galata-Pera are mentioned. In the fifth section of the study, the city values determined in the Galata-Pera are examined with details that the illuminance level and luminance measurements are completed. The short histories and architectural characteristics of the architectural constructions which have historical values are briefly mentioned and their present lighting situations are determined. In the sixth section, precedence orders of the examined city values are determined according to their characteristics in a valuation system and different suggestions are presents. The data obtained are shown by using the tables and the maps. In the last section, the aim of the thesis is given. XIII