Aydınlatma master planı bölgeleme çalışmalarında Haliç bölgesi
The Golden horn, in lighting master plan studies
  1. Tez No: 84925
  2. Yazar: PINAR ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Haliç Bölgesi ve kentsel değerlerin aydınlatılması bu tez çalışmasının konusudur. Bu bölgedeki kentsel değerler belirlenmiş, kent aydınlatma ilkeleri yönünden incelenmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde giriş yer almaktadır. İkinci bölümde kent aydınlatmasının tanımı yapılmış ve kent aydınlatma konusu genel olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, dini yapıların iç ve dış aydınlatılması temel ilkeler doğrultusunda incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Halic'in tarihçesine kısaca değinilmiş, bölgedeki kentsel değerler saptanmış ve özelliklerine göre altı grupta toplanmıştır. Yapılan belirleme çalışmaları haritaya dökülmüş ve bütün bu değerler gruplanarak listelenmiştir. Beşinci bölümde, belirlenmiş ve sınıflandırılmış olan kentsel değerler, yerleri, tarihçeleri, mimari değerleri ve mevcut aydınlatma durumları açısından incelenmiştir. Altıncı bölümde, incelenen kentsel değerlerin, kendi özelliklerine göre bir değerlendirme sistemi içinde, aydınlatmadaki öncelik sıraları belirlenmiş, tablo ve harita üzerinde gösterilmiştir. Sonuç bölümünde, yapılan çalışma özetlenerek, gelecekte İstanbul'un aydınlatması için yapılacak çalışmalara temel oluşturacağı vurgulanmıştır. Ekler bölümünde, Mihrimah Sultan Camii, üçüncü bölümde belirtilen iç ve dış aydınlatma ilkelerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lighting of Golden Horn and city values are the subject of this thesis. The city values in this area are determined and examined in terms of city principles. In the first section of thesis, introduction is located. In the second section, city lighting concept is defined and the subject of city lighting is examined generally. In the third section of the study, lighting interior and exterior of religious buildings are examined according to city lighting principles. In the forth section, the history of Golden Horn is mentioned shortly, the city values in Golden Horn are determined and grouped in six sections according to their characteristics. A map is formed by using the results of establishments and all these values are grouped and listed. In the fifth section, the determined, and classified city values are examined in terms of then- locations, history, architectural values and present lighting conditions. Their present lighting situations are determined. In the sixth section, the examined city values are determined according to their characteristics in a valuation system and are shown by using the tables and the maps. At conclusion section, the thesis is summarized and it is told that the thesis will be a basic study for the future studies about Istanbul lighting. In addition, Mihrimah Sultan Mosque is determined according to the principles of interior and exterior lighting,mentioned in third section. XI