A unified slope design framework for different rock slope failure mechanisms
Farklı kaya şevi yenilme mekanizmaları için birleştirilmiş bir şev tasarım sistemi
  1. Tez No: 849246
  2. Yazar: MUSTAFA SERHAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNEŞ YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Şev duraylılık araştırması jeomekanik ve hesaplamalı benzetimler konusunda geniş bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Bu araştırma, kaya kütle kalitesi, şev yüksekliği, genel şev açısı, üst basamak eğimi ve süreksizlik yönleri gibi farklı koşullar altında şev yenilme modunun belirlenmesinde kullanılabilecek pratik bir öncül çözümleme yöntemi geliştirmektedir. Hesaplamalı modeller üzerinde sonlu elemanlar yöntemi ve denge eşitlik yöntemi kullanılarak parametrik çözümlemeler yürütülmüştür. Yeni geliştirilen şev tasarım yönteminde kullanılacak güvenilir bir veri tabanı oluşturmak üzere toplam 10041 farklı senaryo üretilmiştir. Şev performansı; toplam yer değiştirme ve en yüksek kesme gerinimi gibi mekanik faktörler ve güvenlik faktörü cinsinden değerlendirilmiştir. Konvansiyonel tablo ve grafiklerin değerlendirilmesinde oluşan zorlukları gidermek amacıyla model çıktılarıyla bir yapay sinir ağları (YSA) modeli eğitilmiştir. YSA modeli referans modellerle karşılaştırılarak test edilmiştir. Sonuçlar, önerilen yöntem ile kaya şevlerinde yenilme modunun başarıyla tahmin edilebileceğini gösteren yüksek korelasyon değerleri sağlamıştır. Çalışma çıktıları şev duraylılık değerlendirmelerinde tecrübesiz teknik personel için faydalı olabilecek güvenilir bir araç sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Slope stability analysis requires an extensive knowledge on geomechanics and computational simulations. This research develops a practical approach in the preliminary analysis of slope failure modes for rock slopes with different specifications in terms of rock mass quality, slope height, overall slope angle, upper face inclination and discontinuity orientations. Parametric analyses were conducted on computational models using Finite Element Method and Limit Equilibrium Method. In total, 10041 different conditions were simulated to generate a reliable database for the construction of a new slope design framework. Slope performance was evaluated in terms of the mechanical indicators such as the total displacement, max shear strain and factor of safety. The model outputs were used to train an Artificial Neural Network (ANN) model to overcome the difficulties in interpretation of conventional tables and plots. The ANN model was tested using benchmark cases. The results provided a high correlation implying the proposed method is successful in predicting the failure mode in rock slopes. The study outcomes have potential to provide a reliable tool for slope stability that may be useful for inexperienced technical staff.