Propiverin HCl modifiye edilmiş salınımlı pelletler içeren ilaç ürününde miktar tayini için analitik metot validasyonu
Analytical method validation for assay of propiverine HClmodified release pellets drug product
- Tez No: 849247
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ERÇAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Propiverin HCl, son yıllarda artış gösteren aşırı aktif mesane sendromu tedavisinde kullanılan ilaç etken maddesidir ve modifiye edilerek salınımı uzatılmış ilaç ürünü olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışma, Propiverin HCl modifiye edilmiş salınımlı pelletler içeren ilaç ürününün yüksek basınçlı sıvı kromatografisi kullanılarak miktar tayininin gerçekleştirilmesine odaklanmaktadır. Ultra performanslı ekipmanlar kullanılarak daha düşük miktarda solvent tüketimi ve enerjiden tasarruf edilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında uygun bir analitik metot geliştirilecek, enerji, zaman ve sarf malzeme tüketimi hedeflenerek metot optimize edilmiş ve ICH kılavuzlarına uygun şekilde valide edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Propiverine HCl is a drug active substance used in the treatment of overactive bladder syndrome, which has increased in recent years, and can be used as a modified release drug product. This study focuses on assay of the drug product containing Propiverine HCl modified release pellets by using high pressure liquid chromatography. It was aimed to reduce solvent consumption and energy saving with using ultra-performance liquid chromatography technology. Within the scope of this thesis, an appropriate analytical method was developed, optimized by targeting energy, time and consumables consumption and validated in accordance with ICH guidelines.