Denoising of astrophysical image mixtures from spatially varying noise
Astrofiziksel görüntü karışımlarının konumla değişen gürültüden arındırılması
  1. Tez No: 849270
  2. Yazar: SABRİ ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANKUT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, astrofiziksel görüntü karışımlarının konumla değişen gürültüden arındırılması için bazı gürültü giderme yöntemleri karşılaştırılmış ve konumla değişen gürültü gücü için alçak geçiren filtre tabanlı düğüm-sıklık çizge Wiener filtresi geliştirilmiştir. Yöntemlerin tepe sinyal-gürültü oranı (PSNR) açısından performansları, farklı karışım katsayıları için 70 GHz ve 100 GHz mikrodalga kanalları üzerinden elde edilecek şekilde simule edilmiş, kozmik mikrodalga arka plan ışınımı (CMB), senkrotron ve galaktik tozdan oluşan görüntü karışımları üzerinde araştırılmıştır. Önerilen çizge Wiener filtre algoritmamız öne çıkan beş gürültü giderme yöntemiyle karşılaştırılmıştır; Sinkhorn algoritması ile iyileştirilmiş yerel olmayan ortalamalar yöntemi (NLM+S), BM3D, NLGBT, OGLR ve piksel alanında bir Wiener filtre algoritması. Algoritmamız, simule edilmiş altı karışım senaryosunun tümünde NLM+S algoritmasının biraz gerisinde kalmış, ancak genel olarak rekabetçi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some denoising methods are compared for denoising astrophysical image mixtures from space varying noise and a graph lowpass filter based vertex-frequency graph Wiener filter is proposed for this case of space varying noise power. Performances of the methods in terms of peak signal-to-noise ratio (PSNR) are investigated on image mixtures consisting of cosmic microwave background radiation (CMB), sychrotron and galactic dust, simulated to be obtained through 70 GHz and 100 GHz microwave channels, for different mixture coefficients. Our proposed graph Wiener filter algorithm is compared with five other prominent denoising methods; nonlocal means improved by the Sinkhorn algorithm (NLM+S), BM3D, NLGBT, OGLR and a Wiener filter algorithm in the pixel domain. Our algorithm is slightly surpassed by the NLM+S algorithm in all of tried six mixing scenarios but generally gives competitive results.