Pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin fizikselaktiviteye katılım düzeyleri ile COVİD-19 anksiyete durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' physical activity participation levels and COVİD-19 anxiety status during the pandemic
  1. Tez No: 849269
  2. Yazar: HATİCE KEKEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı pandemi döneminde üniversite öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılım düzeyleri ile covid-19 anksiyete durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın evreni Giresun Üniversite'si öğrencileri, araştırmanın örneklemi ise 2020 yılı mart ayı itibariyle covid-19 pandemisi sürecinde üniversite eğitimine devam eden 163 gönüllü katılımcıdır. Araştırma grubunu oluşturan 163 katılımcı, 124'ü kadın 39'u erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilere, kişisel bilgi formu, fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu ve Covid-19 Anksiyete Ölçeği Kısa Formu uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan bu çalışmada cinsiyet değişkenine göre fiziksel aktivite düzeyinin erkek katılımcılarda yeterince aktif grubunda olanların %39,12 (n:18) oranı ile anlamlı düzeyde daha yüksek iken kadın katılımcılarda inaktif grubunda olanların %87,1 (n:54) oranının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between university students' levels of participation in physical activity and their covid-19 anxiety status during the pandemic period. Material and Method: The population of this research is Giresun University students, and the sample of the research is 163 volunteer participants who continue their university education during the covid-19 pandemic as of March 2020. The research group consists of 163 participants, 124 female and 39 male students. A personal information form, the International Physical Activity Survey Short Form and the Covid-19 Anxiety Scale Short Form were applied to the students participating in the research to determine their physical activity levels. Quantitative research method was used in the research. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data obtained within the scope of the research. Results: In this study, according to the gender variable, it is seen that the physical activity level is significantly higher among male participants with a rate of 39.12 % (n:18) in the sufficiently active group, while the rate of 87.1 % (n:54) in the inactive group among female participants is significantly higher (p0.05). The coronavirus anxiety levels of the participants were low, there was no statistically significant difference in coronavirus anxiety levels according to gender and age groups (p>0.05), and the coronavirus anxiety level of participants who had Covid-19 (n:55) was higher than that of participants who did not have Covid-19 (n:108).