Bireylerin yaşam biçimlerinin, eğilimlerinin ve sosyal ilişkilere yaklaşımlarının sosyal anksiyeteyle ve depresif belirtilerle ilişkisi
The relationship of individuals life styles, tendencies and approaches to social relationships with social anxiety and depressive symptoms
  1. Tez No: 849276
  2. Yazar: BERAT KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanların etkileşimiyle beraber birçok farklı toplumun yaşam biçimleri iç içe geçmiştir. Aynı toplumdaki insanlar aynı olayları yaşasalar dahi yaşam biçimleri ve sosyal ilişkilere yaklaşımları farklı olması nedeniyle her birinin verdiği tepkiler farklı olabilmektedir. Bu tezin yazılma amacı da farklı yaşam biçimleri, eğilimleri ve sosyal ilişkilere yaklaşımları açısından bireylerin sosyal fobi ve depresyon düzeylerinin değişim gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Araştırma betimsel desende yürütülmüş, tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak ve yaşam biçimleri, eğilimleri ve sosyal ilişkilere yaklaşımları tespit etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Beck Depresyon Envanteri”ve“Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubu 18-30 yaş aralığındaki bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya, 92'si kadın ve 29'u erkek olmak üzere toplam 121 birey katılmıştır. Depresyon ve sosyal fobinin demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesinde bağımsız gruplar t testi analiz kullanılmıştır. Bireylerin depresyon toplam, kaygı ve kaçınma puanlarında yaşam biçimleri, eğilimleri ve sosyal ilişkilere yaklaşımları açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığı ise bağımsız gruplar t testi ve ANOVA kullanılarak incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda depresyon düzeyinin cinsiyet, yaş, namaz kılma, alkol kullanma ve sigara kullanma değişkenleri açısından farklılaşmadığı; çalışma durumu değişkeni açısından ise farklılaştığı görülmüştür. Çalışmayan bireylerin depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya koyulmuştur. Sosyal fobi düzeyinin ise cinsiyet, çalışma durumu namaz kılma, alkol kullanma ve sigara kullanma değişkenleri açısından farklılaşmadığı; yalnızca sosyal fobi ölçeği kaygı alt boyutunun yaş değişkeni açısından farklılaştığı görülmüştür. 18-23 yaş aralığındaki bireylerin kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya koyulmuştur. Bu araştırma sonucunda yaşam biçimleri, eğilimleri ve sosyal ilişkilere yaklaşımları bireylerin depresyon ve sosyal kaygı düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılaşma yarattığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the interaction of people, the lifestyles of many different societies are intertwined. Even if people in the same society experience the same events, the reactions of each may be different because their lifestyles and approaches to social relations are different. The purpose of writing this thesis is to investigate whether the social phobia and depression levels of individuals change in terms of different lifestyles and tendencies, and their approaches to social relations. The research was carried out in a descriptive design and was carried out with a scanning model.“Personal Information Form”was used as a data collection tool in order to reach the demographic information of the participants and to determine their lifestyle and tendencies and approaches to social relations. In addition,“Beck Depression Inventory”and“Liebowitz Social Anxiety Scale”were used. The participant group of the research consists of individuals between the ages of 18-30. A total of 121 individuals, 92 women and 29 men, participated in the study. Independent groups t-test analysis was used to examine whether depression and social phobia differ in terms of demographic variables. Independent groups t test and ANOVA were used to examine whether there was a significant difference in the depression total, anxiety and avoidance scores of the individuals in terms of their lifestyle and tendencies and their approach to social relations. As a result of the analysis, it was found that the level of depression did not differ in terms of gender, age, praying, alcohol use and smoking; It was observed that there was a difference in terms of working status variable. It has been revealed that individuals who do not work have higher depression levels. The level of social phobia did not differ in terms of gender, working status, praying, alcohol use and smoking; only the anxiety sub-dimension of the social phobia scale differed in terms of the age variable. It has been revealed that individuals between the ages of 18-23 have higher anxiety levels. As a result of this research, it was revealed that lifestyles and tendencies and approaches to social relations created a significant difference on the depression and social anxiety levels of individuals.