Endemik Salix purpurea L. subsp. leucodermis Yalt. (salıcaceae) üzerinde bazı biyolojik aktivite araştırmaları
Some biological activity studies on endemic Salix purpurea L. subsp. leucodermis Yalt. (salicaceae)
  1. Tez No: 849322
  2. Yazar: EZGİ ALVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Salix L. cinsi dünyada yaklaşık 500 türle yayılış gösteren zengin bir cinstir. Türkiye'deki Salix türleri üzerinde yapılan antioksidan ve antiinflamatuar çalışmaları önemli ölçüde potansiyel göstermiştir. Bu çalışmamızda endemik Salix purpurea L. subsp. leucodermis Yalt. taksonunun farklı polaritedeki çözücülerdeki toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid miktarı ve antioksidan aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ekstraktların barındırdığı toplam fenolik madde miktarı Folin-Ciocalteu yöntemiyle, toplam flavonoid miktarı AlCl3 kolorimetrik metoduyla ve antioksidan seviyesi DPPH yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek miktarda fenolik madde miktarı etanol (223,54 mg GAE/g) ve metanol (183,12 mgGAE/g) ekstraktlarında bulunmuştur. En yüksek miktarda flavonoid nhekzan (152,34 mg RU/g; 116,03 mg QE/g), metanol (109,84 mg RU/g; 81,57 mg QE/g) ve etanol (109,13 mg RU/g; 80,99 mg QE/g) ekstraktlarında belirlenmiştir. Antioksidan testlerine göre ise metanol ekstraktının IC50 değeri 11,86 µg/ml, su ekstraktının IC50 değeri 19,81 µg/ml, etanol ekstraktının IC50 değer 34,96 µg/ml, kloroform ekstraktının IC50 değeri 175,66 µg/ml ve nhekzan ekstraktının IC50 değeri ise 420,44 µg/ml olarak bulunmuştur. Bu çalışma, ülkemizde endemik olarak yayılış gösteren S. purpurea subsp.leucodermis bitkisi üzerine yapılmış ilk biyoaktivite çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
The genus Salix L. is a rich group distributed around the world with approximately 500 species. Antioxidant and anti-inflammatory studies conducted on Salix species in Türkiye have shown significant potential. In this study, we aimed to determine the total phenolic contents, total flavonoid contents and antioxidant activity of the endemic Salix purpurea subsp. leucodermis in solvents of different polarities. The total amount of phenolic substances contained in the extracts was determined by the Folin-Ciocalteu method, the total amount of flavonoids by AlCl3 colorimetric method, and the antioxidant level by the DPPH method. According to the results, the highest amounts of phenolic contents were found in ethanol (223.54 mg GAE/g) and methanol (183.12 mg GAE/g)extracts. The highest flavonoid contents were determined in n-hexane (152.34 mg RU/g; 116.03 mg QE/g), methanol (109.84 mg RU/g; 81.57 mg QE/g) and ethanol (109.13 mg RU/g; 80.99 mg QE/g) extracts. According to antioxidant tests, the IC50 value of methanol extract was 11.86 µg/ml, the IC50 value of water extract was 19.81 µg/ml, the IC50 value of ethanol extract was 34.96 µg/ml, the IC50 value of chloroform extract was 175.66 µg/ml and the hexane extract IC50 value was found to be 420.44 µg/ml. This study is the first bioactivity study conducted on the endemic S. purpurea subsp. leucodermis.