Modüler üretim sistemlerinde otomasyon
Automation in modular production systems
  1. Tez No: 84935
  2. Yazar: ATEŞ EVREN AYDINEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM BOĞOÇLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Otomasyon teknolojisinde en çok kullanılan donanımlar, bunların teknik özellikleri, iletişim protokolleri, programlanmaları ve pratik uygulamalardaki kullanım yerleri incelenmiştir. PLC'ler ve programlanmaları, temassız algılayıcılar (sensörler), analog-dijital sinyallerin değerlendirilerek işlenmesi ve Fieldbus endüstriyel iletişim ağı protokolleri gibi genel otomasyon konularında ayrıntılı teknik ve uygulama bilgileri verilmiştir. Modüler üretim sistemleri temel alınarak; materyal akışı düzeneklerinde hangi tip otomasyon komponentlerinin kullanıldığı incelenmiş ve her biri için ayrı ayrı kullanım bilgileri verilmiştir. Yeni bir modüler otomasyon sistemi kurulması-planlanmasında izlenecek aşamalar belirtilmiş ve taşıma (robot) tekniği, vakum tekniği gibi materyal iletimine yönelik özel konulara da değinilmiştir. Küçük ve orta ölçekli endüstriyel tesislerde modüler otomasyon sistemleri, esneklik, hassasiyet ve üretim kapasitesi açısmdan ideal çözümler olmasına rağmen, bilgi eksikliği ve ilk kurulum maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle pek tercih edilmemektedirler. Anahtar Kelimeler : modüler üretim sistemleri, otomasyon, sensör, materyal iletimi, fieldbus
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Automation instruments, hardware, softwares, industrial networks, fieldbuses and application areas of these concepts were studied. Using and programming a PLC, proximity sensors, analog-digital signal conditioning and Fieldbus standards were studied in a general basis of the automation technology. Also, technical specifications and application examples of each these concepts were given. Modular production systems were studied as a special automation application example and a research was made on material handling technology. All components and each designing steps of an industrial automation system were studied. Also, this paper takes a brief look at robotics and vacuum technic as a sub subject of the material handling. Modular automation systems are ideal solutions for small and medium sized industrial manufacturing plants in flexibility, precision, and production capacity. However, modular automation systems are not preferred, thanks to the first establishment costs (this kind of systems need more investment than a conventional system) and non educated people. Keywords : Modular production systems, automation, sensor, material handling, fieldbus VI