Güncel soya çeşitlerinde kuraklık stresinin dane verimine olası etkilerinin saptanması
Determining the possible effects of drought stress on seed yield in current soybean varieties
- Tez No: 849379
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, güncel soya çeşitlerinde kuraklık stresinin dane verimine olası etkilerinin saptanması amacıyla 2021 yılında ikinci ürün yetiştirme sezonunda Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Alanı'nda yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak 23 soya çeşidi, tam sulama sulama (I100) ve kısıtlı sulama (I50) uygulamalarında yetiştirilmiştir. Araştırmada; yaprak klorofil konsantrasyonu, kök açısı, bitki boyu, bakla bağlama süresi, vejetasyon süresi, ilk bakla yüksekliği, bitkide boğum, dal ve bakla sayısı, baklada ve bitkide tohum sayısı, 100 tohum ağırlığı, dane verimi, hasat indeksi, biyolojik verim, tohumda yağ ve protein oranı ile yağ verimi gibi özellikler incelenmiştir. Tam ve kısıtlı sulamalı koşullarında Adel çeşidi sırası ile 408.3 ve 290.0 kg/da dane verimi en yüksek verimli çeşit olmuştur. Özellikler arası ilişkiler incelendiğinde, dane verimi sadece sulu koşullarda, hasat indeksi ve yağ verimi ile pozitif yönlü (sırası ile r=0.587** ve r=0.970**), bitki boyu ile ise negatif yönlü (r=-0.462*) önemli ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research, conducted in 2021 during the second cropping season at the Research and Application Field of the Faculty of Agriculture, Çukurova University, aimed to determine the potential impacts of drought stress on grain yield in current soybean varieties. Twenty-three soybean varieties were cultivated under full irrigation (I100) and limited irrigation (I50) conditions. The study examined various traits including leaf chlorophyll concentration, root angle, plant height, pod setting period, vegetative period, first pod height, number of nodes, branches, and pods per plant, number of seeds per pod and plant, 100-seed weight, grain yield, harvest index, biological yield, oil and protein content in seeds, and oil yield. The Adel variety exhibited the highest grain yield at 408.3 kg/ha under full irrigation and 290.0 kg/ha under limited irrigation. Upon analyzing trait relationships, grain yield exhibited significant positive correlations solely under irrigated conditions with harvest index and oil yield (r=0.587** and r=0.970** respectively), while showing a significant negative correlation with plant height (r=-0.462*).