KTÜ Farabi Hastanesine başvuran çocuk hastalarda COVID-19 seroprevalansının belirlenmesi
The child who applied to KTÜ Farabi Hospital COVID-19 seroprevalence in patientsdetermination
  1. Tez No: 849381
  2. Yazar: AYDIN BOZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇE GAYRETLİ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: COVID-19 hastalığı son yıllarda tüm Dünya'da önemli bir morbidite ve mortalite nedenleri arasındadır. Toplumlar üzerindeki etkisi hükümet programlarını etkileyecek kadar önemli bir yere sahiptir. COVID-19 hastalığı bu denli öneme sahip olması nedeniyle toplumun ne kadarının bu hastalıktan etkilendiğinin bilinmesi hükümetler ve halk sağlığı ile ilgilenen kişi ya da kurumlar için çok önemlidir. Özellikle toplumda COVID-19 hastalığını asemptomatik geçiren çocuk birey sayısı fazla olması nedeniyle toplumda ne kadar çocuğun bu hastalığa yakalandığı bilinmemektedir. Bu çalışma ile KTÜ Farabi Hastane' sine başvuran çocuklarda COVID-19 seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylece halk sağlığı önlemlerinin planlanmasına ve toplumsal bağışıklığının değerlendirilmesine katkı sağlanması planlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız COVID-19 pandemisinin üçüncü dalga sonrasında yapılan tek merkezli prospektif bir çalışmadır. Mart 2022 – Haziran 2022 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 1 ay – 18 yaş arası kronik hastalığı olmayan, son 1 haftada hastaneye yatış öyküsü olmayan, malignite tanısı olmayan, immunsüpresif tedavi almayan, antibiyotik tedavisi almamış ve COVID-19 aşısı olmamış hastalar çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalara hasta izlem formu dolduruldu. Toplam 485 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan serum örnekleri alındı. KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarında Elecsys Anti-SARSCoV- 2 S Quantative (Roche Diagnostics International AG, Rotkreuz, Switzerland) kiti ile spike proteine karşı gelişen total antikorlar düzeyi çalışıldı. Anti-SARS-CoV- 2 spike antikor düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: COVID-19 disease has been among the major causes of morbidity and mortality all over the world in recent years. Its impact on societies is so important that it affects government programs. Because COVID-19 disease is of such importance, knowing how much of the society is affected by this disease is very important for governments and people or institutions interested in public health. It is not known how many children in the society have contracted this disease, especially due to the high number of children who have COVID-19 disease asymptomatic. This study aimed to determine the seroprevalence of COVID-19 in children admitted to KTÜ Farabi Hospital. Thus, it is planned to contribute to the planning of public health measures and the assessment of social immunity. Material and Method: Our study is a single-center prospective study conducted after the 3rd wave of the COVID-19 pandemic. Between March 2022 and June 2022, who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases, Child Health and Diseases outpatient clinics, aged between 1 month and 18 years, without a chronic disease, without a history of hospitalization in the last week, without a diagnosis of malignancy, not receiving immunosuppressive treatment, Patients who had not received antibiotic treatment and had not received the COVID-19 vaccine were included in the study. A patient follow-up form was filled out for patients who met the inclusion criteria. A total of 485 patients were included in our study. Serum samples were taken from the patients included in the study. The level of total antibodies against the spike protein was studied with the Elecsys Anti-SARS-CoV-2 S Quantative (Roche Diagnostics International AG, Rotkreuz, Switzerland) kit in the Medical Microbiology laboratory of KTU Faculty of Medicine. Those with anti-SARS-CoV-2 spike antibody levels