Yapay zekâ yöntemleriyle soru hazırlama platformu oluşturulması
Creation of a question generation platform using artificial intelligence method
- Tez No: 849398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BUYRUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Eğitime verilen önemin gün geçtikçe artması ve teknolojinin sürekli gelişmesi ile eğitim öğretim alanında teknolojik çalışmalar ve çözümler yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğitim öğretimin başarıya ulaşıp olaşmadığını tespit edebilmek için ölçme değerlendirmeye ihtiyaç vardır. Bu çalışma ölçme değerlendirme süreçlerinde en çok tercih edilen soru sorma yöntemini daha hızlı ve kullanışlı hale getrimeyi, sorularda tutarlılık sağlamayı ve özgün bir soru havuzu elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, eğitim teknolojileri alanında bir yenilik olarak, öğretmen ve yönetici yetkili kullanıcılara yönelik, gelişmiş bir eğitim içerik yönetim sistemi üzerine odaklanarak üç farklı soru oluşturma aracını içeren çevrimiçi bir platform geliştrilmiş, www.askquestiontool.com adresinde yayınlanmıştır. Platform, yönetici kullanıcılarına kullanıcı ekleme, ders ve konu tanımlama, soru ve anahtar kelime ekleme, anket oluşturma gibi işlevler sunmaktadır. Bu süreç, eğitim materyallerinin organize edilmesini ve kolay erişilebilir olmasını sağlamaktadır. Öğretmen tanımlı kullanıcılar ise, kendi uzmanlık alanlarına göre ders ve konu seçimi yaparak, üç farklı soru oluşturma aracını kullanabilmektedirler.“Soru Oluşturma Aracı -1 (Question Tool-1)”, klasik soru hazırlama yöntemini kullanarak öğretmenlere, çevrimiçi platformda sorular yazma imkânı tanırken, önceden hazırlanmış soruları da gözden geçirme şansı sunmaktadır.“Soru Oluşturma Aracı -2 (Question Tool-2)”, ile kullanıcı sistem tarafından önerilen soru kalıpları ve anahtar kelimeleri seçerek soru oluşturur, bu araç süreci hızlandırır ve tutarlı soruların oluşturulmasına olanak tanır.“Soru Oluşturma Aracı -3 (Question Tool-3)”ise, yazılan kelimeye göre sistem tarafından önerilen, daha önce sorulmuş veya sorulabilecek soruları listeler, kullanıcı bu önerilerden birini seçebilir veya yeni bir soru yazabilir. Soru ve anahtar kelime listelemesinde öncelik sırası belirleme işlemi için“case-based reasoning”yaklaşımından yararlanılmıştır. Bu platform, eğitim materyallerinin geliştirilmesi ve özelleştirilmesi sürecini modernize ederek, eğitim kalitesini artırmayı amaçlamakta ve kullanıcılara esnek ve hızlı bir kullanım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of education is increasingly recognized, and with the continuous advancement of technology, technological studies and solutions are becoming widely utilized in the field of education and teaching. To ascertain whether educational objectives are achieved, assessment and evaluation are crucial. This study aims to make the most commonly preferred method in assessment processes, which is questioning, faster and more practical. It also seeks to ensure consistency in questions and to create an original question pool. For this purpose, an innovative educational technology, an advanced content management system targeted at teachers and administrative users, has been developed and launched online at www.askquestiontool.com. This platform offers administrative users functionalities such as adding users, defining courses and topics, adding questions and key words, and creating surveys. This process facilitates the organization and easy accessibility of educational materials. Teachers, as defined users, can select courses and topics according to their expertise and utilize three different question creation tools.“Question Creation Tool-1 (Question Tool-1)”employs the classical question preparation method, allowing teachers to write questions on the online platform and review previously prepared questions.“Question Creation Tool-2 (Question Tool-2)”enables users to create questions by selecting suggested question templates and key words provided by the system, thus speeding up the process and facilitating the creation of consistent questions.“Question Creation Tool-3 (Question Tool-3)”lists previously asked or potential questions based on the written word, offering users the choice to select from these suggestions or to write a new question. The prioritization in listing questions and key words utilizes a“case-based reasoning”approach. This platform modernizes the process of developing and customizing educational materials, aims to enhance the quality of education, and provides users with a flexible and rapid usage experience.