Sürdürülebilir yapı malzemelerinin konut yapılarında kullanımına yönelik yaşam döngüsü enerji verimliliğin değerlendirilmesi
Evaluation of life cycle energy efficiency for the use ofsustainable building materials in residential buildings
- Tez No: 849397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZENİN AŞRAFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'nin mimarlık alanında ve inşaat sektörünün büyük bir kısmı, bina yapımında enerji etkinliği yaklaşımı göz önünde bulundurmadan kentlerde ve diğer bölgelerde büyük oranda inşa edilmiştir ve bu durum günümüzde devam eden bir süreç içerisinde kalmıştır. Yapılarda yaşam döngüsü kontrol altına alınarak enerji etkin sisteminin gerçekleştirilmesi ile olumlu sonuçlar yaratmak mümkündür. Binaların enerji performansını, mevcut binalar üzerinden ve yeni yapılacak olan yapılar için AB mevzuatına göre arttırılması gerekliliği ileri sürülmektedir. Çevreyle uyumlu, doğaya saygılı, sürdürülebilir yapı malzemelerinin kullanımı ile sıfır enerjili binaların ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede sera gazı emisyonlarında azalma sağlanmakta, yeni ve mevcut binalar için kullanıcı yönünde ekonomik oranda minimum enerji tüketim performansı sistemine geçilmesi gerekliliğini de benimsemektedir. Bu nedenle, yeni yapılaşmada binaların sürdürülebilir ve enerji verimliliği en iyi şekilde oluşturulması kaçınılmaz bir durum haline gelmektedir. Türkiye'de diğer binaların aksine toplam enerji tüketiminin %40'ı konut yapılarından oluşmaktadır. Bu tip konut yapıların enerji performansı yükseltilmeli ve enerji verimliliğinin arttırılması gereklidir. Bu araştırmanın temel amacı, konut binalarının enerjiyi verimli bir şekilde kullanmasını sağlamak için sistematik bir iyileştirme yaklaşımı oluşturmak, yeni malzemelerin kullanımını teşvik etmek ve farklı iklim koşulları altında elde edilen enerji tüketimlerinin değişimlerini karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, Türkiye'de mevcut konut yapılarından biri olan ve iki farklı iklim yapısı ile İstanbul ve Erzurum'da referans bina olarak dikkate alınmaktadır. Bu durum, dinamik bir simülasyon araçları olan Design Builder ve Energy Plus yardımı ile hesaplanan referans binanın enerji değerleri ve enerji tüketimleri aracılığı ile sağlanmaktadır. İyileştirme yöntemi, binanın dış kabuğu sisteminde farklı ısı yalıtım sistemleri ile uygulanan enerji verimliliği önlemleri ile oluşturulur. Sonuç olarak, iyileştirme adımlarının referans bina üzerinde enerji tüketimleri hesaplanır ve her bir adım için minimum tüketim seviyesi karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
A large part of Turkey's architecture and construction sector has been largely built in cities and other regions without taking into account the energy efficiency approach in building construction, and this situation remains in an ongoing process today. It is possible to create positive results by controlling the life cycle in buildings and realizing an energy-efficient system. It is suggested that it is necessary to increase the energy performance of buildings over existing buildings and for new structures in accordance with EU legislation. It enables the emergence of zero-energy buildings with the use of environmentally compatible, environmentally friendly, sustainable building materials. In this way, a reduction in greenhouse gas emissions is achieved, and it also adopts the necessity of switching to a minimum energy consumption performance system at an economic rate in the direction of the user for new and existing buildings. For this reason, it is becoming an inevitable situation to create sustainable and energy-efficient buildings in the best possible way in new construction. Unlike other buildings in Turkey, 40% of the total energy consumption consists of residential buildings. The energy performance of these types of residential structures should be improved and it is necessary to increase energy efficiency. The main purpose of this research is to create a systematic improvement approach to ensure that residential buildings use energy efficiently, encourage the use of new materials, and compare the changes in energy consumption obtained under different climatic conditions. In order to achieve the objectives of this study, it is considered as a reference building in Istanbul and Erzurum, which is one of the existing housing structures in Turkey and with two different climate structures. This situation is achieved through the energy values and energy consumption of the reference building calculated with the help of Design Builder and Energy Plus, which are dynamic simulation tools. The improvement method is created by energy efficiency measures applied with different thermal insulation systems in the outer shell system of the building. As a result, the energy consumption of the improvement steps on the reference building is calculated and the minimum consumption level for each step is compared.