Kuvvetli kolon-zayıf kiriş ilkesini sağlayan betonarme çerçeveler
Rainforced concrete frames which is getting principle of stronger column and weaker beam
- Tez No: 84940
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ix ÖZET Türkiye aktif deprem kuşağı üzerindedir. Bu nedenle ülkemizde yapılar depreme karşı yeterli güvenliğe sahip yapılmalı, ayrıca ekonomik olmalıdırlar. Bu tür yapıların tasannu depreme dayanıklı taşıyıcı sistem seçimi ve boyutlandırılması ile mümkündür. Ülkemizde yaşanan son depremlerden açıkça görüleceği üzere yapıların büyük bir kısmı depreme karşı yetersiz tasarlanmış ve boyutlandırılmıştır. Bu sebeple bir çok yerleşim bölgesi zarar görmüş, çok sayıda can kaybı olmuştur. Bu çalışmada mimari tasarımı etkileyen faktörler deprem açısından irdelenmiş, taşıyıcı sistem tasarımının genel kriterleri ortaya konmuştur. Taşıyıcı sistem tasarımının en önemli kriterlerinden biri olan daha güçlü kolon tasarımı ele alınmış, bu konu ile ilgili değişik Yönetmeliklerde yer alan yaklaşımlar ve yöntemler incelenmiştir. Daha sonra da kolon- kiriş birleşimlerinin davranışları, davranışı etkileyen faktörler, birleşim bölgesinin detaylandırılması, kolon-kiriş birleşim bölgelerinin yapı davranışına etkileri ve 1997 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmeliğine göre betonarme yapı tasarımı ele alınmıştır. Bu konuda değişik araştırmacıların yapmış olduğu deney sonuçlan yorumlanmıştır. Sonuç olarak kolon-kiriş birleşim bölgelerinde“kuvvetli kolon-zayıf kiriş”ilkesinin uygulanması,“kiriş mekanizması”oluşması, bir başka deyimle,“sünek kırılma”temini için büyük ölçüde yeterli bir tasarım yaklaşımı olduğu varsayılmış; son olarak,“kuvvetli kolon-zayıf kiriş”ilkesini sağlayan betonarme kenar ve orta kolon-kiriş düğümlerinde, dikdörtgen kolon-kiriş kesitlerini, malzeme karakteristiklerini ve donatı oranlarını dikkate alan ve tasarımcıya ön boyutlandırmada yardımcı olacağı umulan tablolar düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As Turkey is taken place in an earthquake-active zone, design and construction of buildings must be safe enough and be designed as economical as possible. Achieving above mentioned goals is subject to selection of the structural system and its design. As last earthquakes occurred in Turkey clearly have shown, most of buildings have designed and dimensioned inadequately against earthquake effects. Therefore, structural a lot of damages have been occurred in residential areas and lots of people have unfortunately been high. In present study, effects of earthquake on architectural design are examined and general criteria of planning of structural system are resumed.“Stronger column”design, one of the most significant criteria of planning of structural system, is dealt with and certain approaches and methods concerned with them in varied regulations, are examined. The behaviors of column-beam joints, factors affecting behaviour, detailing of joint, the effects of joints on the structural behaviour and design to 1997 Earthquake Resistant Regulations of Turkey, are studied. Several experiments done on the subject are commented by different researchers. As conclusion stronger column-weaker beam design principal which provide almostly the beam mechanism of failure is emphasized. At the end of the study, according to different concrete and steel classes, tables showing the relations between dimension of beam-column and steel ratio are provided.