Mimari tasarım sürecinde bilgisayar desteği
Computational support during the architectural design process
  1. Tez No: 84941
  2. Yazar: MELİH BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
TEZ OZETI Bilgisayar destekli (mimari) tasarım (CAD-CAAD) kavramı, ilk ortaya çıktığı 1960'lı yıllardan bugüne, bilgisayar teknolojisine paralel olarak hızlı bir gelişim göstermiştir. İlk dönemlerde pahalı olan bilgisayar destekli tasanm sistemlerinin zamanla daha az maaliyetli ve yaygın sistemler halini alması mimari tasarım sürecinde olan etkinliğini arttırmıştır. Yeni bilgisayar teknolojileri ile oluşan yeni tasanm ve ifade teknikleri, geleneksel mimari tasarım sürecini farklılaştırmaktadır. Tasarımcılar için temel zorluklardan biri olan dfişünce-ifade-uygulama arasındaki kopukluklar bu yeni tekniklerle beraber en aza indirilebilmektedir. Bununla beraber bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve bu teknoloji doğrultusunda internet gibi yeni iletişim araç ve teknolojilerinin yaygınlaşması ile birlikte, günümüzdeki çoğu kavram gibi, mimarlık kavramı da bir sayısallaşma ve sanallaşma sürecine girmiştir. Fiziksel mekanlara ve fonksiyonlara alternatif olarak oluşumunu sürdüren sanal mekan ve fonksiyonlar yeni bir sosyal yaşantı şeklinin sinyallerini şimdiden vermektedir. Günümüzün bilgi transferi teknolojisiyle doğru orantılı olarak varlığını yazı tabanlı mekanlar olarak sürdüren bu yeni dünya bilgi iletişiminin hızlanması ile birlikte görsel zenginliğini arttıracaktır. İnternet ve sanal gerçeklik kavramlarının sağlıklı bir şekilde kaynaşması ile birlikte, belkide, günümüzün fiziksel kentleşme şeklinin yerini bir sanal kentleşme alacaktır. Yeni sanal mekan türlerinin oluşması ile birlikte de bu talebi karşılayabilecek yeni bir meslek ortaya çıkacaktır ki buda günümüz mimarlığının uzantısı olarak sanal mimarlık olacaktır. Bunun yanında tüm bu sanallaşma ve sayısallaşma kavramlarının yeni bir mimari boyut açmasının yanında fiziksel mimarlık olgusuna da yeni bakış açılan getirmiştir. Boyut kavramının zorlandığı siberuzaym güncelleşmesi ve bilgisayar yazıhmları aracılığıyla sanal ortamda oluşturulan yeni tasarımlarla birlikte yeni mimari fikir, anlayış ve akımlar oluşmaya başlamıştır. Bu çalışmada (mimari) tasanmın tanımı ile tasanm sürecinde karşılaşılan aşamalar bilgisayar destekli tasanm açısından incelenmiştir. Konseptin görselleştirilmesinde eskiz ve perspektif gibi geleneksel yöntemlerin yerini alan modelleme, sanal gerçeklik ve simülasyon gibi yeni görselleştirme tekniklerine mimari bir bakış açısından değinilmiştir. Ve yukarıda belirttiğimiz gibi gelişen bu tasanm ve sunum teknikleri ile oluşan bazı mimari kavramlar ve tasarımcıların mimari tasanma bakış açılanndaki değişiklikler çeşitli mimar ve tasarımcıların yaptığı uygulamalarla örneklenerek bu kavramlara tanımlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The consept of Computer Aided (Architectural) Desing, from the day it first appeared during the 1960s, has been through a fast evolution process parallel to the development of computer technology. While computer aided design systems, first, were expensive equipments, its becoming cheaper and more used systems helped it become more widespread systems and their effects on the design process increased. New ways of design and expression, developing by new computer technologies, has changed the traditional design process. The main problem of the designers which was the gathering difficulties of thinking- expression- application, can be minimized with the help of these technics. Nevertheless with the development of computer technology and -parallel to this technolgy- new communication techniqs like internet, just like many other consept today, the consept of architecture has entered into the process of becoming virtual and digital. The virtual spaces and functions, developing as alternate to the physical ones, are giving signs of a new kind of social communitiy. Keeping its presence as text-based spaces due to today's technology of information transfer, this new world will develop with the acceleration of information transfer. With the entegration of internet and virtual reality, perhaps, a“virtual urbanization”will take the place of today's physical urbanization. A new kind of profession will be needed as new virtual spaces will occur and this will be the virtual architecture as an extension of todays architecture. In spite of this, all these visualization an digitalization bring new views to architecture and new architectural ideas and trends take place In this study the definition of (arhitectural) design and the prosess of design is examined with a view of computer aided design. In visualisation of concept, the new technics like modelling, virtual reality and simulation taking the place of traditional presentations like skatches and perpectives are studied. New architectural consepts and new vievs to the architectural design generated by the development of these new design and representation technics are shown with some examples. VI