Dmıtrı Shostakovıch'in 'The Nose' operasının sovyet kültür politikaları sürecinde incelenmesi
Investigation of Dmitri Shostakovich's 'The Nose' opera in the process of soviet cultural policies
  1. Tez No: 849400
  2. Yazar: SAHİRE BİLGE DOĞRUER
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT KAMERHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
20. yüzyılda Rus Devrimi'nden sonra Sovyet sanatı ve kültürü büyük dönüşümler ve gelişmeler yaşamıştır. Devlet, dönemin bestecilerinden sanat eserlerinin ideolojik bir çerçeve içinde olmasını beklemiştir.“The Nose”operası, orijinal adıyla“HOC”(Nos) Gogol'un 1836'da kaleme aldığı ancak yayıncısı tarafından saçma bulunduğu gerekçesiyle reddedilen ve Shostakovich'in bu dönemdeki sanatsal deneyimini ve mücadelesini yansıtan önemli bir eser olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, ünlü besteci Dmitri Shostakovich'in“The Nose”adlı operası Rus Devrimi ve Sovyet kültür politikaları sürecinde detaylı bir şekilde incelenerek analizi yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak Rus Devrimi'nin öncesi ve sonrası, ana hatları ve temel olayları ile ele alınıp, devrimin kültür-sanat ve daha önemlisi bu alanda yapılan çalışmalar üzerinde yarattığı etkiler araştırılmıştır. Bu araştırma Rus Devrimi'nin ardından şekillenen Sovyet kültür politikalarında Shostakovich'in müziğinin yerini anlamamıza yardımcı olacaktır. Çalışmanın son bölümünde, Shostakovich'in sanatsal çalışmaları ile 20. yüzyıl müziğine yapmış olduğu katkılar ve yaratmış olduğu değer detaylı bir şekilde ele alınarak, kendi anti-operası olan The Nose operasına yer verilmiştir. Operanın bestelenme süreci, içeriği ve sahneye konulma süreçleri ele alınarak, tezin öne çıkardığı ana noktalar arasında, Shostakovich'in politik baskılar altında nasıl bir sanatsal ifade bulmaya çalıştığı, eserinin Sovyet yönetimi tarafından nasıl değerlendirildiği, müzikal ve dramatik unsurların Sovyet kültür politikalarına nasıl yansıdığına yer verilmiştir. The Nose operası, sadece müzikal bir başyapıt olmakla kalmamış, sınırları zorlayan ve Sovyet Rusya'da ifade özgürlüğünün değerini vurgulayan bir politik dönem yansıması olmuştur. Bu tez, sanat ve politika arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak ve Shostakovich'in eserini daha geniş bir kültürel bağlamda değerlendirmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
After the Russian Revolution in the 20th century, soviet art and culture undergo major transformations and developments. The state expected the composers of the period to have their works of art within an ideological framework. The opera“The Nose”(original in Cyrillic HOC pronounced as Nos) stands out as an important work that reflects Shostakovich's artistic experience and struggle during this period. In this study, the opera“The Nose”by the famous composer Dmitri Shostakovich was examined and analyzed in detail in the period of the Russian Revolution and Soviet cultural policies. In the study, firstly, the before and after of the Russian Revolution, its main lines and basic events were discussed, and the effects of the revolution on culture and art and more importantly on the studies in this field were investigated. This research will help us understand the place of Shostakovich's music in the soviet cultural policies shaped after the Russian Revolution. In the last part of the study, Shostakovich's artistic works, his contributions to 20th century music and the value he created were discussed in detail, and his own anti-opera, The Nose, was included. By discussing the process of composing the opera, its content and staging processes, the main points highlighted by the thesis include how Shostakovich tried to find an artistic expression under political pressures, how his work was evaluated by the Soviet administration, and how musical and dramatic elements were reflected in Soviet cultural policies. The opera The Nose was not only a musical masterpiece, but also a reflection of the political era, pushing the boundaries and emphasizing the value of freedom of expression in Soviet Russia. This dissertation aimed to understand the complex relationship between art and politics and to evaluate Shostakovich's work in a broader cultural context.