Dimitri Şostakoviç'in op.87 '24 Prelüd ve Füg' isimli eserinin bestecilik teknikleri açısından analizi
The analysis of Dmitri Shostakovich's op.87 '24 Preludes and Fugues' in terms of compositional techniques
  1. Tez No: 671097
  2. Yazar: KAAN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATIRA AHMEDLİ CAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada tamamı tek bir araştırma içerisinde derinlemesine incelenmiş olan“24 Prelüd ve Füg”ün, eser hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen bestecilere, müzikologlara ve yorumculara eser içinde kullanılan bestecilik tekniklerinin gösterilmesi ve eserin yapısının detaylı bir şekilde tanıtılması amaçlanmıştır. Ayrıca D.Şostakoviç'in hayatı hakkında temel bilgilere ve eser hakkında detaylı verilere ulaşılması hedeflenmiştir. Bestecinin eserindeki temel, bestecinin müziğe bakışının ve eserin formal yapısının analizi aracılığıyla ortaya çıkarılarak okuyucuya sunulmuştur. Eser, temel bestecilik teknikleri kullanılarak, yorumcunun ve araştırmacının sorun yaşadığı ölçüyle ilgili bilgiye hızlıca ulaşabilmesi için ölçü ölçü incelenmiştir. Bu incelemeler eserin yapısını, eserin ve bestecinin hedefini, eserin tonal ve modal düzenini, eser içindeki kullanılan teknikleri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to demonstrate in depth all of the“24 Preludes and Fugues”in a single study, to composers, musicologists and interpreters who seek insight into the compositional techniques and a detailed presentation of the structure of the work. In addition to these; the study aims to portray basic information about D.Shostakovich's life and acquire detailed data about the work. The basis of the composer's work is revealed and presented to the reader through the analysis of the composer's outlook on music and the formal structure of the work. The work is analyzed using basic compositional techniques, and investigated measure by measure in order to quickly reach information about the bar that the interpreter or the researcher has difficulty with. These investigations reveal the structure of the work, the aim of the work and the composer, the tonal and modal order of the work, and the techniques used in the work.