Ahmet Yesevî'nin Divân-ı Hikmet'inin itikadi açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of Ahmet Yesevi's Divân-ı Hikmet in terms of faith
  1. Tez No: 849434
  2. Yazar: HANİFE TURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖĞÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türk İslam Edebiyatı ve Tarihinin önemli isimlerinden biri olan Ahmet Yesevî'nin Türkistan bölgesinin 'Sayram' kasabasında doğduğu kaynaklarda geçmektedir. Doğduğu tarih ile ilgili kesin bilgi bulunmamakla beraber onun hicrî V. asrın ortalarında doğduğu kabul edilir. Ahmet Yesevî, Türklerin milli ve dini bir kimlik kazanmasında çok önemli rolü olan şahsiyetlerden birisidir. Türk dünyasında büyük bir saygınlığı olan Yesevî'nin çalışmamıza konu olan“Divân-ı Hikmet”adlı eserini Kur'an ve sünnet merkezli din anlayışı ile ele aldığı görülmektedir. Biz bu çalışmamızda Yesevî'nin Divân-ı Hikmet'teki hikmetlerde bulunan itikadî konuları ortaya koymaya çalıştık. Ehl-i Sünnet inancının derin etkilerini gördüğümüz bu eserdeki inanç konularını aynı zamanda diğer Kelâm mezheplerinin görüşleri ile mukayese ederek Yesevî'nin düşünce dünyasına daha geniş açıdan bakmayı amaçladık. Tezimizde İslam inancının üç ana esasını oluşturan ve Kelâm ilminin temel bölümleri olarak kabul edilen ilahiyyât, nübüvvât ve sem'iyyât ile ilgili konular Divân-ı Hikmet bağlamında ele alınmış olup muteber kabul edilen kaynaklardan istifade edilerek bu çalışmamız ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Yesevi, one of the important names of Turkish-Islamic Literature and History, was born in the town of 'Sayram' in Turkestan. Although his exact date of birth is not known, it is accepted that he was born in the middle of the fifth century AH. Ahmet Yesevi is one of the personalities who played a very important role in the Turks' gaining a national and religious identity. It is seen that Yesevi, who has a great prestige in the Turkish world, deals with the work called“Divan-ı Hikmet”, which is the subject of our study, with a religious understanding based on the Qur'an and sunnah. In this study, we tried to reveal the theological issues in Yesevi's wisdom within the framework of this work. We aimed to look at Yesevi's world of thought from a wider perspective by comparing the belief topics in this work, where we see the deep effects of Ahl al-Sunnah belief, as well as the views of other theological sects. The issues related to theology, prophethood and sem'iyyat, which constitute the three main principles of Islamic belief and are accepted as the basic parts of the science of Kalam, are discussed in the context of Divan-ı Hikmet, and this study has emerged by making use of the sources accepted as reliable.